DAJ CYNK

5G ratuje życie. Pomogło usunąć raka płuca

Anna Rymsza

Nauka

5G ratuje życie. Pomogło usunąć raka płuca

W szpitalu w Szanghaju przeprowadzono wyjątkową operację raka płuc. Co w niej ciekawego? Pacjent znajdował się 5 tysięcy kilometrów od szpitala.

Operacja raka płuc na odległość

Operacja wyglądała następująco. Chirurg i jego pomocnicy przebywali w Shanghai Chest Hospital, gdzie znajdowało się centrum sterowania, w tym urządzenie z widokiem 3D dla chirurga. Pacjent zaś znajdował się w szpitalu w Kaszgarze w zachodniej części kraju. Wraz z pacjentem przebywał tam chiński robot sterowany przez sieć 5G, a także personel medyczny. Między lekarzem i pacjentem było dobre 5 tysięcy kilometrów.

Operacja raka płuc na odległość

To pierwsza taka operacja w Państwie Środka, a szpital w Szanghaju jest pierwszą placówką, która je umożliwia. Lekarze z Szanghaju brali udział w projektowaniu robota, który został użyty w operacji nowotworu płuc, ale to oczywiście nie jest jego jedyne zastosowanie.

Zobacz: Pierwsza operacja chirurgiczna przy użyciu sieci 5G

Operacja guza została przeprowadzona w połowie lipca i już wiemy, że się powiodła. Chirurg prowadzący Dr Luo Qingquan zaznaczył ogromną zaletę operacji z pomocą robota dla pacjentów. Osoby osłabione i często żyjące w ogromnym strachu o własne życie mają jeden problem mniej – nie muszą przeprowadzać się do dużego miasta, by skorzystać z wysokiej klasy opieki medycznej.

Inne kraje również idą w tym kierunku. Niedawno w Indiach również udało się przeprowadzić operację na odległość. Tylko tam dystans dzielący lekarza i pacjenta nie był tak spektakularny – „tylko” 40 km.

 

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shanghai Chest Hospital

Źródło tekstu: Shanghai Chest Hospital, Shanghai Daily