DAJ CYNK

Spłukujesz tak toaletę? Nauka dowodzi, że robisz to źle (wideo)

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Spłukujesz tak toaletę? Robisz to źle

Naukowcy z University of Colorado wykorzystali nowoczesne techniki obrazowania laserowego, by sprawdzić, jak rozpryskują się krople z toalety po spłukaniu wody bez opuszczonej klapy.

Codziennie publikowane są setki wyników badań, a naukowcy przeprowadzają tysiące eksperymentów. Niektóre z nich mają na celu pomóc nam podbić kosmos, a inne przyczynić się do opracowywania nowych medykamentów i sposobów leczenia. Są też badania o wiele bardziej przyziemne, które mogą realnie wpłynąć na zdrowie i komfort człowieka. Właśnie takim zajęli się naukowcy jednego z amerykańskich uniwersytetów.

Naukowcy sprawdzili, co dzieje się po spłukaniu wody w toalecie

Naukowcy z University of Colorado przeprowadzili niecodzienny eksperyment, który pokazał, że kształt powszechnie używanych muszli klozetowych powinien zostać zmieniony. W swoim badaniu wykorzystali nowoczesną metodę obrazowania laserowego, pozwalającą zobaczyć rozprysk nawet najmniejszych kropli wody. 

Mogłoby się wydawać, że całość wody po spłukaniu pozostaje w toalecie. Przecież łazienka po tej czynności nie wydaje się być mokra, a wilgoci nie odczuwamy stojąc w bliskiej odległości od muszli.

Czy rzeczywiście tak jest? W celu sprawdzenia tego, naukowcy zamontowali muszlę klozetową w Laboratorium Ekologicznej Dynamiki Płynów UCB. Dalej, by sprawdzić jak zachowują się cząsteczki aerozolu, wystawili muszlę na działanie dwóch strumieni lasera, z czego jeden świecił cały czas, a drugi pulsował. Dzięki temu zabiegowi można było nie tylko zobaczyć wylatujący aerozol, lecz również ocenić jego prędkość.

Badanie wykazało, że te unoszące się w powietrzu cząsteczki wystrzeliwane są z prędkością 2 metrów na sekundę, osiągając nawet wysokość 1,5 metra nad toaletą.  Podczas gdy największe kropelki mają tendencję do osiadania na powierzchni w ciągu kilku sekund, mniejsze cząsteczki mogą pozostawać zawieszone w powietrzu przez kilka minut lub dłużej.

Z czysto pragmatycznego punktu widzenia, niniejsze badanie obrazuje jedną ważną rzecz: spłukując wodę, deskę najlepiej jest zamykać. 

Zobacz: NASA walczy ze zmianą klimatu. Pomoże nowoczesny satelita
Zobacz: Polacy z nową metodą wykrywania chorób serca. Wystarczy smartfon

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: University of Colorado