DAJ CYNK

Patrz pod nogi, bo węże atakują coraz częściej. Oto dlaczego

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Jednym z największych strachów wielu osób są żmije i węże. Nic dziwnego, w końcu wiele gatunków tych gadów jest niesamowicie niebezpieczna. Musimy liczyć się z tym, że stają się one coraz bardziej agresywne.

Naukowcy z Emory University of Georgia postanowili sprawdzić, jak pogoda wpływa na zachowanie jadowitych gadów. W tym celu zbadali 17 różnych gatunków żmii i wężów występujących w stanie Georgia. Wyniki eksperymentu są alarmujące i mogą budzić niepokój, gdyż jak się okazuje, węże atakują coraz częściej, a w przyszłości może być jeszcze gorzej.

Pogoda wpływa na zachowanie i aktywność gadów, w tym żmii i węży

Zespół pod przewodnictwem Noah Scovronicka zbadał 3908 przypadków wizyt w szpitalach związanych z ukąszeniami jadowitych węży, obejmujących lata 2014-2020. Przyjęcia te zostały następnie porównane z pogodą na każdy dzień. W badaniu wzięto pod uwagę takie czynniki jak temperatura i opady. 

Warto zaznaczyć, że wiele gadów, w tym gatunki węży i żmii reagują na sezonowe zmiany pogody, przechodząc zimą w stan podobny do hibernacji, więc można było domyślać się, że ich aktywność jest w jakiś sposób powiązana z temperaturą i pogodą. Nie jest zatem zaskoczeniem to, że najwięcej ukąszeń przypada na miesiące letnie.

Jednak naukowcy wskazują, że to wiosną występowały najsilniejsze zależności między temperaturą a ukąszeniami węży. Zdaniem naukowców możliwe, że wyższe letnie temperatury powodują, że węże są bardziej powolne. Badanie wskazało, że jeden stopień Celsjusza więcej prowadzi średnio do prawie 6% wzrostu liczby ukąszeń węży.

Co prawda, w Polsce raczej nie mamy się czego obawiać. W naszym kraju wyłącznie jeden gatunek jest jadowity, a jego przedstawiciele są w dodatku bardzo charakterystyczni. Mowa tu o żmii zygzakowatej, którą można poznać po czarnym wzorze na całej długości ciała. 

Zobacz: Trik z pudełkiem. Żaden kurier nie rzuci już twoją paczką
Zobacz: Co robił dentysta 400 lat temu? Zęby bolą od samego opisu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Science Alert