DAJ CYNK

UOKiK w asyście Policji przeszukał siedziby trzech firm informatycznych. Podejrzewa się je o zmowę przetargową

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

UOKiK policja firmy informatyczne przeszukanie zmowa przetargowa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, które ma odpowiedzieć na pytanie, czy dostawa szpitalnych systemów informatycznych odbywa się z naruszeniem prawa konkurencji. Jednym z etapów było przeszukanie prowadzone w trzech firmach z branży informatycznej, dokonane w asyście Policji.

UOKiK poinformował, że jego pracownicy w asyście Policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach trzech firm: Asseco Poland, Comarch Healthcare oraz Bestprojects. Czynności te mają związek z postępowaniem wyjaśniającym, które wszczął Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Z informacji urzędu wynika, że przedsiębiorcy wspólnie z innymi podmiotami mogli zawrzeć zmowę przetargową dotyczącą postępowań przetargowych na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych w służbie zdrowia.

Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku oraz zmowy przetargowej. Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeszukaniach w siedzibach podmiotów, które mogą być zaangażowane w praktyki ograniczające konkurencję. Przeszukania zostały dokonane po uzyskaniu zgody sądu i przy wsparciu Policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał, który ma znaczącą wartość dowodową.

– powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraźnie zaznacza, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, Prezes UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10% obrotu przedsiębiorcy.

UOKiK przy okazji przypomina, że dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Dzięki niemu przedsiębiorca uczestniczący w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerowie odpowiedzialni za zmowę dostają szansę uniknięcia kary pieniężnej lub jej obniżenia. Skorzystać z programu można pod warunkiem współpracy z UOKiK w charakterze „świadka koronnego” oraz w przypadku dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia. Więcej informacji o programie można uzyskać pod specjalnym numerem telefonu 22 44 60 555. Prawnicy UOKiK odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące wniosków leniency, również anonimowe.

Urząd prowadzi również program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Wystarczy, że wypełnią oni prosty formularz dostępny pod tym adresem.

Zobacz: Dziwne telefony nękają Polaków. Grożą policją. Wyjaśniamy
Zobacz: Cash Service 4 Home ukarany przez UOKiK. Z jakiego powodu?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: DarSzach / Shutterstock.com

Źródło tekstu: UOKiK