Intel i AMD w tarapatach? Arm może zagranąć 50% rynku

Coraz większa wydajność i niekwestionowana energooszczędność. Cechy te mogą sprawić, że architektura ARM wyprze dotychczasowe rozwiązania x86.

Przemysław Banasiak (Yokai)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Intel i AMD w tarapatach? Arm może zagranąć 50% rynku

Arm Holdings zapowiedziało ambitny plan zwiększenia swojego udziału w globalnym rynku procesorów wykorzystywanych w centrach danych z 15% do 50% do końca 2025 roku. Według Mohameda Awada, wiceprezesa ds. infrastruktury w Arm, kluczem do osiągnięcia tego celu ma być rosnące zapotrzebowanie na serwery zoptymalizowane pod kątem AI.

Dalsza część tekstu pod wideo

Na ARM stawia Amazon, Google, Microsoft i Meta

Obecnie zdecydowana większość serwerów korzysta z procesorów AMD EPYC lub Intel Xeon opartych na architekturze x86. Wynika to m.in. z faktu, że oprogramowanie klasy data center w pierwszej kolejności powstaje właśnie pod x86 (oraz kwestii licencyjnych). Jednak sytuacja zaczyna się zmieniać - coraz częściej programy przeznaczone dla serwerów tworzy się w pierwszej kolejności z myślą o procesorach opartych na architekturze ARM, a dopiero później portuje na x86.

Wzrost popularności Arm w centrach danych wyraźnie widać na przykładzie Amazon Web Services, gdzie procesory Graviton oparte na architekturze ARM stanowią już około połowy wykorzystywanych układów. Odejście od Intela i AMD rozważają też inni giganci technologiczni, tacy jak Google i Microsoft, acz następuje to wolniej niż w AWS.

Warto przypomnieć, że również NVIDIA stawia na architekturę ARM. Zieloni oferują układy Grace z 144 rdzeniami Neoverse V2, znajdujące zastosowanie w serwerach GB200 i GB300 do obsługi zadań związanych z AI. Arm Holdings zamierza nie tylko rozwijać współpracę ze wspomnianymi wcześniej firmami, lecz także udostępniać producentom tzw. "compute subsystems", ułatwiając im budowanie własnych rozwiązań klasy data center.

Ponadto według doniesień Arm pracuje nad autorskimi procesorami dla dużych dostawców usług w chmurze, takich jak Meta (firma-matka Facebooka). Jeśli Meta zdecyduje się na masowe wdrożenie tych układów, może to znacząco wpłynąć na globalny rynek CPU, zważywszy na skalę działania tego giganta technologicznego.

Choć x86 nadal dominuje w segmencie serwerowym, rosnąca popularność ARM w centrach danych jest wyraźnym i trudnym do zakwestionowania trendem. Plany Brytyjczyków są jednak bardzo ambitne, a 50% udziałów w rynku CPU do centrów danych w 2025 roku może okazać się niewykonalne. Pułap ten jednak jest możliwy w kolejnych latach.

Icon

0 komentarzy

Zaloguj się, by śledzić dyskuję
Dołącz do użytkowników, pisz bez limitu, śledź odpowiedzi oraz reakcje na swoje komentarze. Nie przegap ważnych rozmów!Możesz dodać 3 komentarze w ciągu 14 dni
Avatar autora komentarza
Dodaj komentarz
Telepolis - gif