DAJ CYNK

Przełom w świecie PC? Tak cichego chłodzenia nie widziałeś

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Przełom w świecie PC? Tak cichego chłodzenia nie widziałeś

Tak już niedługo mogą wyglądać wszystkie układy chłodzenia procesora. Niemiecka firma przygotowała bardzo ciekawe rozwiązanie, które kusi ciszą i wydajnością.

 

Najnowsze procesory komputerowe takie jak seria AMD Ryzen 7000 czy Intel Core 14. generacji oferują topową wydajność w grach i programach. Wszystko za sprawą dużej liczby rdzeni i wątków oraz wysokich taktowań. Oznacza to jednak niestety duży pobór mocy, a więc i wysokie temperatury.

Prototyp firmy Wieland wspiera procesory AMD i Intela

Coraz więcej osób decyduje się więc na układy chłodzenia cieczą. Jednak mimo wielu zalet, są też pewne wady - wysoka cena oraz często hałaśliwa pompka. Niemiecka firma Wieland (nieznana na rynku PC) twierdzi, że znalazła rozwiązanie. A dowodem na to ma być ich najnowszy prototyp.

Roman "der8auer" Hartung, znany niemiecki inżynier, overclocker i właściciel marki Thermal Grizzly, miał okazję przetestować prototyp Wieland Cold Plate Gaming. Mowa o układzie chłodzenia procesora, który na pierwszy rzut oka przypomina zestaw AiO. Całość działa jednak na zasadzie termosyfonu.

Przełom w świecie PC? Tak cichego chłodzenia nie widziałeś

Innymi słowy nie znajdziemy tutaj pompki, a ruch cieczy w układzie powoduje różnica między źródłem ciepła, a zbiornikiem magazynowym. W efekcie mowa o prostym bloku CPU, dwóch wężach, 240-milimetrowym radiatorze oraz dwóch cylindrycznych rezerwuarach po bokach chłodnicy.

Przełom w świecie PC? Tak cichego chłodzenia nie widziałeś

der8auer przetestował Wieland Cold Plate Gaming na platformie składającej się z procesora AMD Ryzen 9 7950X sparowanego z płytą główną ASUS ROG X670E Hero, całość zamknięta w klasycznej obudowie be quiet! Dark Base Pro 901. Jako porównanie posłużyło tradycyjne AiO - Corsair iCUE H150i.

Przełom w świecie PC? Tak cichego chłodzenia nie widziałeś

A jak wyglądają wyniki? Bardzo dobrze! Testowany prototyp oferuje o około 7°C gorsze temperatury, ale przy lepszej kulturze pracy, gdy mowa o grach. W przypadku Cinebench R23 przy tej samej temperaturze mowa o wyniku 36 719 punktów dla Corsaira i 36 272 punktów dla Wieland.

Oczywiście to tylko prototyp i finalny projekt może się jeszcze mocno różnić. Sam Roman zwrócił uwagę na to, że okolice radiatora przy rezerwuarach mają szczeliny obniżające ciśnienie powietrza. Brak pompki oznacza jednak niższe koszty produkcji i mniej elementów mogących z czasem ulec awarii.

Zobacz: EKWB pomoże posiadaczom Intela. Porzucony sprzęt wraca do życia
Zobacz: Jaki komputer do gier i pracy? Gotowe zestawy na marzec 2024

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: der8auer

Źródło tekstu: der8auer, oprac. własne