DAJ CYNK

Czołowy producent pamięci kończy z produkcją modułów RAM

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Czołowy producent pamięci kończy z produkcją modułów RAM

Nie mamy dobrych wieści dla osób, które planowały zakup modułów RAM DDR5. Amerykański gigant w postaci Microna kończy z produkcją i sprzedażą konsumenckich serii Ballistix. Crucial ma się skupić na nośnikach półprzewodnikowych.

Wraz z zeszłoroczną premierą procesorów z 12. generacji od Intela konsumenci zyskali zarówno obsługę interfejsu PCI Express 5.0, który jest dwa razy wydajniejszy od PCI Expres 4.0, jak i pamięci RAM w standardzie DDR5, który może pochwalić się jeszcze wyższymi taktowaniami i pracą z niższymi napięciami niż DDR4.

Micron uśmierca konsumenckie pamięci Crucial Ballistix

Jedno i drugie to zupełne nowości, a więc sprzętów wykorzystujących nowe technologie nadal jest niewiele. Największy problem jest z modułami RAM DDR5 - w sklepach raz na jakiś czas dostępne są dosłownie pojedyncze sztuki, a ich ceny są szalenie wysokie. Powód? Niska dostępność pamięci.

Na rynku mamy trzech głównych producentów - SK hynix, Samsung oraz Micron. To ich kości wykorzystywane są przez firmy, które następnie tworzą swoje moduły - ADATA, Corsair, G.SKILL, Patriot, rodzimy GOODRAM i inni. Micron od lat oferował również własne moduły pod marką Crucial, które trafiały zarówno do serwerów, jak i komputerów użytkowników domowych.

W oficjalnym komunikacie prasowym Amerykanie poinformowali, że zdecydowali się na "zmianę strategii biznesowej w zakresie konsumenckich pamięci Crucial". W rezultacie Micron ma zaprzestać produkcji znanych i cenionych na całym świecie serii Ballistix, Ballistix Max oraz Ballistix Max RGB. Towarzyszyły nam one od początków modułów DDR w domowych komputerach.

Tłumaczy to jednak czemu Crucial nie zdecydował się na wypuszczenie własnych modułów RAM DDR5 skierowanych do entuzjastów. W sprzedaży były i są dostępne tylko podstawowe modele spełniające standardy JEDEC, czyli z zegarem zaledwie 4800 MHz przy opóźnieniach CL40 i bez radiatora.

Amerykanie nadal mają w ramach marki Crucial produkować, sprzedawać i rozwijać nośniki SSD. Zarówno te montowane wewnątrz komputera, jak i propozycje przenośne. Podobnie sprawa wygląda z modułami RAM dla serwerów. Czemu więc zrezygnowano z konsumenckich wersji? Można tylko gdybać, ale prawdopodobnie Micron i tak sprzedaje od razu wszystkie wyprodukowane kości swoim partnerom.

Zobacz: Pamięci RAM DDR5 biją kolejne szalone rekordy wydajności
Zobacz: Kupujesz dysk SSD? Poczekaj do końca roku - warto!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Crucial

Źródło tekstu: Crucial, oprac. własne