DAJ CYNK

Pękające rdzenie w kartach graficznych AMD. Znamy powód

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Pękające rdzenie w kartach graficznych AMD. Znamy powód

Ponad kilkadziesiąt różnych posiadaczy układów AMD Radeon RX 6000 straciło swoje karty w ten sam dziwny sposób. Dokładna analiza pozwoliła poznać powód awarii.

 

Nieco ponad tydzień temu informowaliśmy Was o doniesieniach z niemieckiej części internetu. W jednym z profesjonalnych serwisów zajmujących się naprawą kart graficznych zaczęło pojawiać się sporo Radeonów RX 6800 i RX 6900 XT(X), które miały poważną, identyczną wadę. Mowa o fizycznie pękniętych rdzeniach.

Wadliwe karty graficzne pochodziły z jednego źródła

Część internautów - również komentujący na Telepolis - podejrzewała wadliwe sterowniki od AMD. Jednak tak jak pisaliśmy wcześniej to niemożliwe patrząc na uszkodzenia GPU. I zgodnie z naszymi słowami zostało to potwierdzone, a dalsze badania serwisu ujawniły prawdziwy powód tak wielu awarii.

KrisFix otrzymał kilkadziesiąt kart graficznych z dokładnie tym samym uszkodzeniem. Pochodziły one od różnych osób. Rozmowa z nimi ujawniła jednak, że zakupione zostały w większości u tego samego sprzedającego. Każe to więc sugerować, że wywodziły się od górnika kryptowalut, który likwidował kopalnię.

Pękające rdzenie w kartach graficznych AMD. Znamy powód

Okazuje się jednak, że problemem nie jest fakt samego "kopania", a warunki w jakich te karty były przechowywane. Chodzi o bardzo wysoką wilgotność. A nie jest tajemnicą, że część górników czyści karty przed sprzedażą z kurzu dość brutalnie, czasami nawet z wykorzystaniem wody, dając im potem wyschnąć.

Więcej szczegółów, wraz z dokładnymi oględzinami uszkodzonych GPU pod mikroskopem i wnioskami znajdziecie na filmie poniżej. Serwis jest niemiecki, ale materiał dostępny jest w języku angielskim:

Zobacz: Płyty główne dla Intel Raptor Lake mają spory problem
Zobacz: Chińczycy szykują najwydajniejszą kartę graficzną na rynku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: KrisFix

Źródło tekstu: KrisFix, oprac. własne