DAJ CYNK

Intel ARC Battlemage z nową litografią. Postawiono na TSMC

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Intel ARC Battlemage z nową litografią. Postawiono na TSMC

Intel nie będzie produkował własnych kart graficznych. Kolejny raz produkcja rdzeni zlecona zostanie tajwańskiemu TSMC, ale tym razem zobaczymy nowszą litografię.

 

Wszyscy duzi producenci sprzętu - AMD, NVIDIA oraz Intel - szykują się do premiery nowych kart graficznych. Czerwoni zaserwują nam generację Radeon RX 8000, Zieloni rodzinę GeForce RTX 5000, a Niebiescy serię ARC Battlemage. Każda z nich ma być sporym skokiem technologicznym.

Intel ARC Battlemage ma oferować lepszy raytracing

W przypadku NVIDII pojawiło się już sporo przecieków na temat możliwej specyfikacji i daty debiutu, który ma mieć miejsce na jesień 2024. Zdecydowanie mniej informacji pokazało się na temat AMD i Intela. Jednak redakcja DigiTimes twierdzi, że układy Intel ARC Battlemage będą korzystać z litografii 4 nm.

Warto podkreślić, że podobnie twierdziła w kwietniu strona Ctee, od razu wskazując na użycie procesu 3 nm przez kolejną generację - Intel ARC Celestial. W obu przypadkach miałaby zostać użyta litografia TSMC, czyli największego na świecie producenta półprzewodników, z usług którego korzysta m.in. Apple, Qualcomm, AMD.

Intel ARC Battlemage z nową litografią. Postawiono na TSMC

Intel ARC Battlemage ma bazować na architekturze Xe2 i zaoferować do 32 rdzeni. Przejście na niższy proces technologiczny może pozwolić na zaoferowanie mniejszego poboru mocy i/lub wyższych taktowań, a więc większej wydajności. Same karty mają też znacznie lepiej radzić sobie z technologią raytracingu.

Chociaż dokładna data premiery układów dla komputerów stacjonarnych pozostaje nieznana - plotkuje się o Q4 2024 lub Q1 2025 - to przedsmak wydajności poznamy już niedługo. Mobilne procesory Intel Lunar Lake i ich iGPU również mają bazować na generacji Battlemage, ale w wersji niskonapięciowej.

Zobacz: ASUS prezentuje malucha dla graczy. Wydajności nie brakuje
Zobacz: Ta gra czekała na premierę 22 lata. Wreszcie trafiła na rynek

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Intel

Źródło tekstu: VideoCardz, DigiTimes, oprac. własna