DAJ CYNK

Masz mikrofalówkę? To jest coś, o czym musisz wiedzieć

Dominik Krawczyk

Sprzęt

Masz mikrofalówkę? To jest coś, o czym musisz wiedzieć

Powszechna opinia, że mikrofalówka zabija wszelkie drobnoustroje nie jest prawdą – przekonuje grupa naukowców z Walencji, przedstawiając dowody. Urządzenia tego typu trzeba regularnie czyścić niczym wszystkie inne sprzęty kuchenne.

Mimo iż pewna grupa osób uważa, że mikrofalówka z uwagi na emitowane promieniowanie elektromagnetyczne może być szkodliwa, naukowych dowodów takiej hipotezy nie znajdziemy. Za to przy okazji pojawia się inne, kompletnie przeciwstawne twierdzenie, jakoby mikrofale skutecznie eliminowały wszelkie niepożądane drobnoustroje w pożywieniu.

Z badania opublikowanego w naukowym magazynie Frontiers in Microbiology dowiadujemy się, że bezkrytyczni orędownicy mikrofalówek nie mają racji. Jak czytamy, nasze kuchenki mikrofalowe mogą być nieoczekiwanym schronieniem dla najrozmaitszych mikroorganizmów, w tym bakterii zdolnych do rozwoju w ekstremalnych warunkach

Kuchenka mikrofalowa siedliskiem drobnoustrojów

Eksperymenty przeprowadzone przez zespół mikrobiologów z Uniwersytetu w Walencji w Hiszpanii mają dowodzić, że w kuchenkach mikrofalowych aż roi się od drobnoustrojów. I nie jest to przypadek jednostkowy, ale ponoć efekt analizy aż 30 urządzeń pochodzących z domów, wspólnych przestrzeni roboczych i laboratoriów, w których urządzenia te są powszechnie używane do podgrzewania próbek i roztworów chemicznych.

Dogłębne analizy ujawniły imponującą liczbę 101 szczepów bakteryjnych, wśród których dominujące należały do ​​rodzajów Bacillus, Micrococcus i Staphylococcus, bakterii często występujących na ludzkim naskórku i regularnie używanych powierzchniach. Ich obecność w gospodarstwie to nic szczególnego, jednak przeczy teorii o antyseptycznym działaniu mikrofal.

Szczególnie intrygującym aspektem tego badania jest nieoczekiwane odkrycie tak zwanych bakterii ekstremofilnych w laboratoryjnych mikrofalach. Te niezwykłe żywe istoty są znane ze swojej zdolności do rozwoju w szczególnie nieprzyjaznym środowisku: lód na kontynencie antarktycznym, kominy hydrotermalne w otchłani, głębiny skorupy ziemskiej itp.

Pamiętaj o czyszczeniu i konserwacji

Dla ogółu społeczeństwa wnioski płynące z badań są jednak znacznie prostsze. Chociaż kuchenki mikrofalowej nie należy uważać za siedlisko patogenów, którego należy się obawiać, faktem jest, że kryje w sobie na tyle dużo drobnoustrojów, że powinna być na bieżąco czyszczona. Tak, jak inne sprzęty w kuchni, bez żadnej taryfy ulgowej po drodze.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Maksim Korabelshikov / Shutterstock

Źródło tekstu: Presse citron, oprac. własne