Zamienił IHS w blok wodny. Szaleniec czy wizjoner?

Chiński entuzjasta komputerowy odmienił swój CPU nie do poznania, decydując się na ekstremalne chłodzenie wodne. Efekty są, ale nie zawsze jest lepiej.

Przemysław Banasiak (Yokai)
4
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Zamienił IHS w blok wodny. Szaleniec czy wizjoner?

Zarówno najnowsze procesory AMD, jak i Intela oferują szalenie wysoką wydajność w grach i programach. Jednak fizyki nie da się oszukać - w przypadku flagowych jednostek wiąże się to z dużym poborem mocy, a więc i wysokimi temperaturami. Tym samym w ostatnich latach na popularności zyskały tzw. All in One, czyli gotowe zestawy chłodzenia cieczą. Ale najwięksi entuzjaści potrafią iść o krok dalej.

Dalsza część tekstu pod wideo

Ryzykowne rozwiązanie, które ma swoje zalety i wady

Podczas gdy większość posiadaczy chłodzenia wodnego kupuje dedykowane bloki wodne, chiński YouTuber o pseudonimie "octppus" poszedł o krok dalej - samodzielnie przerobił metalowy odpromiennik ciepła swojego procesora. Entuzjasta wyfrezował w IHS procesora Intel Core i9-14900KS kanały wodne, tworząc zintegrowany system chłodzenia.

Warto zwrócić uwagę, że nie był to standardowy układ LC. Za rezerwuar posłużyło tutaj wiadro, a po każdym cyklu woda trafiała do osobnej butelki - wszystko w celu zachowania tej samej temperatury cieczy. W trakcie testów porównano zmodyfikowany IHS z klasycznym chłodzeniem wodnym, mierząc temperatury przy różnych prędkościach pracy pompy.

Zamienił IHS w blok wodny. Szaleniec czy wizjoner?

Wyniki? Przy niskim obciążeniu i w stanie spoczynku autorski IHS wypadał nieco lepiej od standardowego bloku wodnego, utrzymując niższe temperatury. Jednak przy spowolnieniu przepływu chłodziwa temperatura szybko rosła, przewyższając rozwiązanie tradycyjne.

Oczywiście to było do przewidzenia. Frezowany IHS znacznie skraca dystans między rdzeniem procesora a chłodziwem i eliminuje wpływ pasty termoprzewodzącej. Jednak kosztem mniejszej powierzchni wymiany ciepła i mniej zoptymalizowanego przepływu niż w profesjonalnych rozwiązaniach. Standardowe bloki rozprowadzają ciepło równomiernie, a opisywany projekt koncentruje je w jednym miejscu, co powoduje szybsze nagrzewanie przy zmniejszonym przepływie.

Zamienił IHS w blok wodny. Szaleniec czy wizjoner?

Choć pomysł ten niesie ze sobą wysokie ryzyko uszkodzenia procesora i wymaga ogromnej precyzji, to dla najbardziej odważnych entuzjastów może stanowić interesującą alternatywę - podobnie jak tzw. delid czy lapping. W przyszłości octppus zapowiada dalsze udoskonalenia swojej konstrukcji.