DAJ CYNK

Masz chrapkę na Intel Arrow Lake? Uważaj co kupujesz

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Masz chrapkę na Intel Arrow Lake? Uważaj co kupujesz

Wygląda na to, że nowe procesory Intela dla komputerów stacjonarnych i laptopów będą się od siebie różniły. Wyposażone zostaną bowiem w różne zestawy instrukcji.

 

Chwilę temu, a dokładniej 17 października 2023, na rynku debiutowały najnowsze procesory do komputerów stacjonarnych. Mowa oczywiście o rodzinie Intel Raptor Lake Refresh pod gniazdo LGA 1700. Na łamach Telepolis możecie znaleźć testy dwóch flagowych modeli - Intel Core i5-14600K oraz Core i9-14900K.

Mobilne Intel Arrow Lake będą gorsze w AI i (de)szyfrowaniu

Nie jest jednak żadną tajemnicą, że Niebiescy pracują już nad kolejnymi generacjami. Pierwsza z nich to Intel Arrow Lake, która zaoferuje nam wreszcie nową architekturę i budowę, ale będzie wymagać płyt z socketem LGA 1851. Wygląda jednak na to, że CPU w wersji stacjonarnej i mobilnej będą się znacznie różniły.

Jak donosi redakcja Tom's Hardware procesory Intel Arrow Lake w wersji dla komputerów stacjonarnych zaoferują wsparcie między innymi takich instrukcji jak AVX-VNNI-INT16, SHA512, SM3 oraz SM4 i obsługę technologii LBR. Zabraknie tego w ich mobilnych odpowiednikach, które trafią do laptopów i Mini PC.

Co stracą użytkownicy komputerów mobilnych? AVX-VNNI-INT16 zaprojektowano w celu przyśpieszania obciążeń splotowych sieci neuronowych (CNN) i głębokiego uczenia, czyli zastosowaniach AI. Zaś SHA512, SM3 i SM4 to technologie kryptograficzne, z czego dwie ostatnie używane są głównie w Chinach.

Masz chrapkę na Intel Arrow Lake? Uważaj co kupujesz

Jeśli chodzi o funkcję Last Branch Record (LBR), to w dużym uproszczeniu odpowiada ona za debugowanie i dostrajanie wydajności. Za sprawą specjalnego rejestru programistom łatwiej identyfikować wąskie gardła wydajności programu i analizować ataki takie jak Spectre i Meltdown.

Skąd taka decyzja Intela? Na razie można tylko gdybać. Po pierwsze mobilne i stacjonarne Intel Arrow Lake będą nieco inaczej zbudowane i mogą być to ograniczenia architektury. Po drugie może chodzić po prostu o niszowość tych instrukcji wśród użytkowników laptopów.

Zobacz: Chieftec kusi przewiewną i niedrogą obudową z bogatym ARGB LED
Zobacz: Tak ma wyglądać specyfikacja kart GeForce RTX 40 Super

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Intel

Źródło tekstu: Tom's Hardware, oprac. własne