Szykuj się na tanie pamięci RAM. Wszystko dzięki Chińczykom
Czyżby to był koniec dominacji Koreańczyków i Amerykanów? Do gry na rynku DDR5 wkracza nowy gracz, a to może zachwiać równowagę.

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o producentach pamięci RAM, którzy zaczęli wprowadzać na rynek moduły DDR5 bazujące na kościach chińskiego ChangXin Memory Technologies (CXMT). Co istotne, CXMT nie ogłaszało wcześniej oficjalnie rozpoczęcia masowej produkcji DDR5.
Czeka nas przetasowanie na rynku DRAM?
Wcześniejsze pogłoski o DDR5 pochodzącym z Państwa Środka pojawiły się już w 2022 roku, sugerując wykorzystanie litografii 17 nm. Według źródeł ZDNet Korea, układy CXMT powstają w procesie technologicznym G3. Eksperci szacują, że osiąga on około 80% uzysku. Analitycy z TechInsights twierdzą jednak, że może to być bardziej zaawansowane G4.



Do tej pory na rynku zauważono już moduły DDR5 o pojemności 32 GB od chińskich firm KingBank i Gloway, opisane jako „krajowe”. Choć nie wskazano wprost producenta, branża spekuluje, że to właśnie CXMT jest dostawcą kości, ponieważ jest to największy i najbardziej zaawansowany wytwórca DRAM w Chinach.
Jeśli firma rzeczywiście dostarcza swoje układy podmiotom zewnętrznym, może to znacząco wpłynąć na globalny rynek DRAM, zwłaszcza w przypadku agresywnego obniżenia cen.
W połowie listopada pojawiły się informacje, że CXMT oraz Fujian Jinhua sprzedają pamięci DDR4 z 50% rabatem, co skłoniło światowych producentów do ograniczenia mocy produkcyjnych DDR4. Teraz pytaniem jest czy CXMT zdecyduje się na podobną strategię w przypadku DDR5.
Chińską sytuację komplikuje fakt, że CXMT musi przede wszystkim zaspokoić popyt na rynku wewnętrznym, zwłaszcza w sektorze kontrolowanym przez państwo. Dodatkowo sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych i Niderlandów ograniczają możliwości rozbudowy mocy produkcyjnych.