DAJ CYNK

ZNS - jeden dysk SSD, który może zastąpić cztery

Henryk Tur

Sprzęt

Ultrastar DC ZN540 to dysk produkcji Western Digital. Jest to model typu ZNS, czyli Zoned Namespaces Storage, który ma przebijać wydajnością i pojemnością konwencjonalne dyski SSD.

Zdaniem analityków wchodzimy w epokę "zettabajtów" (zettabajt to jednostka informacji równa jednemu tryliardowi - 1 z 21 zerami - bajtów, czyli bilionowi gigabajtów), co przekłada się na znacznie zwiększone zapotrzebowanie przestrzeni na dane. Western Digital z myślą o tej epoce stworzył ulepszoną technologię SSD - nazywa się ZNS i jest przeznaczona do zastosowań chmurowych, analitycznych oraz uczenia maszynowego, ma także umożliwiać optymalną skalowalność rozwiązań dedykowanych konkretnym zapotrzebowaniom. Skorzysta z niej także rynek konsumencki - może znaleźć zastosowanie w konsolach, a także pamięciach flash, co umożliwi np. tworzenie bardziej rozbudowanych światów w grach.

Obecnie, dzięki NVMe, dyski SSD mają szybkość dochodzącą do 7000 megabitów na sekundę, jednak są pewne limity związane z samą ich konstrukcją. Być może na co dzień tego nie odczuwamy, jednak powiązane z dyskami podzespoły "widzą" je. ZNS, czyli Zoned Namespaces Storage, ma znieść te ograniczenia, co odczują zwłaszcza centra danych. Pomysł został wzięty od SMR HDD (jest to technologia magnetycznego przechowywania danych w dyskach twardych,co umożliwia zwiększenie gęstości zapisu danych oraz pojemności dysku twardego) - dane umieszczane są sekwencyjnie w wydzielonych strefach, co usprawnia ich zapis oraz ilość wymaganego miejsca. ZNS operuje dużymi strefami, co w porównaniu ze zwykłymi dyskami SSD redukuje ilość "śmieci" pozostających po wykonywanych operacjach. Przekłada się to na mniejsze zapotrzebowanie na cache DRAM.

Zobacz: Micron zapowiada: dyski SSD będą większe i szybsze

Ultrastar DC ZN540 jest pierwszym dyskiem SSD ZNS. Jak podaje Western Digital, może zastąpić pojemnościowo cztery zwykłe dyski SSD, cechuje się przy tym 2,5 raza mniejszymi opóźnieniami, a także większą o 57% wydajnością. Używa 96-warstwowej pamięci 3D QLC NAND oraz własnego złącza NVMe z kontrolerem 1.3c. Jest to dysk typu U.2, przeznaczony dla serwerów. W chwili obecnej model ten dostępny jest wyłącznie dla wybranych klientów WD. Ponieważ można bez trudu zamieścić go w istniejących serwerach, bez potrzeby zmieniania kontrolerów czy instalacji osobnego firmware, powinien wkrótce być dostępny dla większej grupy odbiorców.

Zobacz: Jaki dysk USB kupić? Tylko SSD! Sprawdziliśmy je w praktyce

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Techspot

Źródło tekstu: Techspot