DAJ CYNK

Rząd bierze na cel Paczkomaty. Część może zniknąć

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Taryfy, promocje, usługi

Rząd bierze na cel Paczkomaty. Część może zniknąć

Rząd przyjrzy się dokładniej automatom paczkowym, w tym również Paczkomatom firmy InPost. Nowe regulacje mogą oznaczać dla firm konieczność usunięcia niektórych maszyn.

Posłowie zamierzają zawrócić się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Chcą, aby resort wprowadził ograniczenia dotyczące lokalizacji automatów paczkowych. To efekt petycji złożonej przez kobietę, która skarży się na uciążliwości związane z urządzeniem postawionym blisko jej działki — donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Część Paczkomatów zniknie?

Autorka petycji narzeka na uciążliwości związane z automatem paczkowym, postawionym przy jej działce. Wskazuje między innymi na parkujące obok samochody, które zastawiają chodnik, trzaskanie drzwiczek w nocy, a także ograniczenie prywatności, bo maszyna wyposażona jest w kamery monitoringu. Kobieta proponuje, by w szczególnie uzasadnionych sytuacjach konieczne było zgłoszenie albo uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę czy też o warunkach zabudowy.

Odnosząc się natomiast do (...) kwestii dotyczących uciążliwości powodowanych przez paczkomaty uprzejmie informujemy, że po otrzymaniu dezyderatu z Komisji Petycji Sejmu RP, zagadnienie to zostanie ponownie poddane pogłębionej analizie.

- przesłał w odpowiedzi resort rozwoju.

Aktualnie budowa automatów paczkowych, których wysokości nie przekracza 3 metrów, a tym samym nie są budynkami, nie wchodzi w zakres regulacji prawa budowalnego.

Dziś zgodnie z jego art. 29 ust. 2 pkt 28 nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia budowa bankomatów, biletomatów, wpłatomatów, automatów sprzedających, automatów przechowujących przesyłki lub automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie.

- dodaje ministerstwo.

Rosnące niezadowolenie z liczby i lokalizacji automatów paczkowych nie powinno nikogo dziwić. W Polsce jest aktualnie już ponad 50 tys. tego typu urządzeń. W ciągu zaledwie jednego roku ich liczba wzrosła o ponad 15,5 tys. Według ostatnich danych ludność Polski liczy w tym momencie około 36,6 mln osób, co daje jeden automat paczkowy na każde 732 osoby. To już ogromna liczba, a firmy zapowiadają kolejne inwestycje tego typu.

Chociaż sam jestem fanem automatów paczkowych i regularnie z nich korzystam, to jakieś regulacje i obostrzenia są konieczne. W niedużej odległości od swojego mieszkania jestem w stanie bez problemu naliczyć co najmniej kilkanaście automatów paczkowych, w tym kilka Paczkomatów. Możecie się ze mną nie zgadzać, ale robi się ich już trochę za dużo.

Zobacz: Oto największy fan Apple w polskim sejmie. Podatnika kosztował 45 tys. zł
Zobacz: Google przyłapany. Niepokojące zachowanie telefonów co 15 minut

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Lech Okoń

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna