DAJ CYNK

System Windows zadebiutował dokładnie 35 lat temu

Henryk Tur

Windows

20 listopada 1985 roku świat się zmienił - choć jeszcze o tym nie wiedział. Tego właśnie dnia zadebiutował Windows 1.01. Mieścił się na jednej, jedynej dyskietce i był wspierany aż do... 2001 roku!

Windows 1.0 był jeszcze daleki od tego, co oferuje nam współczesny Windows 10, jednak dał solidne fundamenty pod dalsze wersje systemu. Nie było w nim pulpitu, wszystkie aplikacje uruchamianie były w osobnych okienkach, które nie mogły na siebie zachodzić. Pojawił się kalkulator oraz opcje rysowania, czyli funkcje towarzyszące nam po dziś dzień. Pierwszy system działał wyłącznie na komputerach z kartą graficzną CGA, EGA i Hercules, dopiero wersja 1.04 otrzymała wsparcie dla najnowszego wówczas standardu VGA. Windows 1.0 miał niewielkie wymagania - do płynnego działania potrzebował zaledwie 256 kb pamięci RAM. Był najdłużej wspieranym system operacyjny w historii - jego obsługę zakończono dopiero po 16 latach, 31 grudnia 2001 roku.

Warto dodać, że Excel pojawił się dopiero w Windows 2.0 (1987), a Word w Windows 3.0 (1989). Do tego czasu można było pisać w notatniku lub korzystać z... wersji demo Worda dla DOS, którą można było zdobyć na przykład kupując magazyn komputerowy PC World z dołączoną do niego dyskietką. Prawdziwym hitem okazał się Windows 95 - dopiero w nim pojawiło się menu Start, menadżer zadań oraz pierwsza edycja Internet Explorera, co mocno wsparło rozwój internetu.

Zobacz: Windows 10: Microsoft prezentuje nowe narzędzie do zarządzania dyskami

Po wejściu Windows 1.0 na rynek pojawiły się mieszane opinie na jego temat, jednak większość ówczesnych pism komputerowych widziała w systemie potencjał. Jak pokazały to kolejne lata - słusznie, ponieważ obecnie Windows 10 ma ponad miliard użytkowników, a Microsoft zdominował rynek PC i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższych latach zmienić.

Zobacz: Windows 10 ma już 70% rynku i na tym nie koniec

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Wikipedia, Toastytech

Źródło tekstu: Imago PR