DAJ CYNK

Windows 10 - aktualizacje opcjonalne lepiej sobie odpuść

Henryk Tur

Windows

Jeśli nie lubisz problemów, odradzamy opcję instalowania aktualizacji opcjonalnych w Windows 10. Dlaczego? Otóż po procesie możesz odkryć, że zainstalowano... starsze sterowniki.

Gdyby Microsoft miał swój herb, mogłoby znaleźć się na nim przetłumaczone na łacinę hasło: "wtopy to nasza specjalność". O ile jednak producentowi udaje się sporo rzeczy - choćby przeglądarka Edge - nad aktualizacjami Windows 10 krąży jakieś fatum. Co nie zrobią - zawsze wyskakuje nieprzyjemna niespodzianka. Jak pamiętamy, od sierpnia aktualizacje wnoszące do systemu nowe funkcje wychodzą oddzielnie od poprawek związanych z bezpieczeństwem i drobnymi poprawkami. To rozwiązanie na plus, ponieważ w takiej sytuacji plik do pobrania jest znacznie mniejszy, a sama instalacja powinna odbywać się szybciej. Dlatego od czasu do czasu system podsuwa informację o możliwości zainstalowania aktualizacji opcjonalnych, czyli tych dotyczących drobnych poprawek.

Wśród tych "drobnych poprawek" zaklasyfikowano aktualizacje sterowników do podzespołów wykorzystywanych przez system. I jak donoszą od kilku dni użytkownicy z całego świata, Microsoft podsuwa im często sterowniki starsze, niż obecnie używane na ich maszynach. Jeśli nie odznaczy się tych starszych, znajdą się w systemie i wkrótce będzie trzeba je zastąpić nowszymi, czyli tymi, które odinstalowała aktualizacja. Gorzej, że niektóre starsze wersje sterowników niektórych podzespołów mogą wywoływać problemy, np. z Wi-Fi czy grafiką.

Zobacz: Windows 10: aktualizacja sterowników Intel, Nvidia i AMD

No cóż, intencje Microsoftu były słuszne, niestety wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Dlatego jeśli widzisz opcjonalne aktualizacje sterowników - lepiej dać sobie spokój. Zamiast tego warto sprawdzić dostępność nowszych sterowników za pomocą odpowiednich narzędzi producenta danego podzespołu (np. GeForce Expercience w przypadku kart graficznych Nvidia).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ketut Subiyanto/Pexels

Źródło tekstu: Windows Latest