DAJ CYNK

Ponad połowa Polaków robi ten błąd. Cierpi środowisko

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Ponad połowa Polaków robi ten błąd. Cierpią inni

Od ponad roku Centrum ElektroEkologii edukuje młodzież na temat elektrośmieci oraz odpowiedniego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Przez ten czas przeszkolono ponad 6 tys. uczniów. Na dorosłych to jednak nie wpływa.

W październiku 2021 roku wystartowało Centrum ElektroEkologii, jako pierwsze tego typu miejsce w Europie z misją edukacji na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Centrum ElektroEkologii podjęło wyzwanie edukacji wymagającej grupy docelowej – młodzieży od 13 roku życia, zaczynając jeszcze w 2020 roku „Ekowarsztatami o elektrośmieciach” w formie online. 

Zainteresowanie tematem okazało się tak duże, że organizatorzy stworzyli stacjonarne miejsce na mapie Warszawy. Działalność Centrum skierowana jest do młodzieży szkół średnich oraz z klas 7-8 szkół podstawowych. Przede wszystkim są to warsztaty – zarówno stacjonarne, jak i online na różne tematy z zakresu elektroekologii. 

Zobacz: Co robić z elektrośmieciami? Nauczy tego Centrum ElektroEkologii

Centrum ElektroEkologii po roku

Przez rok przeprowadzonych zostało blisko 250 ekowarsztatów, w zajęciach wzięło udział ponad 6 tys. uczniów

Założeniem Centrum ElektroEkologii było także to, żeby z zajęć stacjonarnych korzystały szkoły nie tylko z Warszawy. W tym celu zorganizowana została ElektroEkologiczna Wycieczka, która składała się z kilku modułów: 1,5-godzinnych stacjonarnych ekowarsztatów, obserwowania panoramy miejskiego krajobrazu stolicy z tarasu na 21. piętrze Varso Place oraz wizyty w Centrum Nauki Kopernik. 

Centrum ElektroEkologii - warsztaty

Wśród dodatkowych akcji zorganizowanych przez Centrum ElektroEkologii były: konkurs na najciekawszy EKOmiks o elektrośmieciach, debata o elektrośmieciach „Jak podnieść świadomość młodzieży na temat recyklingu elektrośmieci?” czy też ElektroEkologiczny Hackathon. Celem Hackathonu było znalezienie rozwiązania na zwiększenie liczby oddawanych elektrośmieci wśród młodzieży. 

Z badania przeprowadzonego przez GFK Polonia na zlecenie ElektroEko wynika, że nadal ponad połowa z nas trzyma w domach zepsute sprzęty elektryczne i elektroniczne, np. liczne kable, stare telefony komórkowe. Jedynie 23% potwierdza, że w ciągu ostatniego roku pozbyło się ze swojego gospodarstwa domowego co najmniej jednego takiego sprzętu. 

Centrum ElektroEkologii

Wielu osób po prostu nie wie, że może ekologicznie zagospodarować elektrośmieci, inne nie mają pojęcia, jak się do tego zabrać. Ma w tym właśnie pomagać Centrum ElektroEkologii, kształtujące postawy młodych pokoleń, co będzie procentowało w ich przyszłym życiu. Młodzi mają także większe szansę na wpłynięcie na osoby starsze, np. rodziców czy dziadków.

Centrum powstało z inicjatywy ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, partnerem strategicznym jest Samsung, partnerem merytorycznym – Cyfrowy Dialog.  Centrum znajduje się przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie.

Zobacz: Unia zadecydowała. Koniec bałaganu z ładowarkami
Zobacz: Norwegia też chce jednej ładowarki do telefonów i innej elektroniki

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: T.Dallas / Shutterstock

Źródło tekstu: Materiały prasowe, oprac. własne