DAJ CYNK

5 Gb/s w 5G od Ericssona

WitekT

Wydarzenia

Wdrożenie standardu 5G w komercyjnych sieciach komórkowych przewidywane jest na rok 2020, standard nie jest do końca zdefiniowany, jednak dostawcy infrastruktury już teraz demonstrują potencjalne możliwości nowych technologii.

Wdrożenie standardu 5G w komercyjnych sieciach komórkowych przewidywane jest na rok 2020, standard nie jest do końca zdefiniowany, jednak dostawcy infrastruktury już teraz demonstrują potencjalne możliwości nowych technologii.

Ericsson zademonstrował podczas pokazów na żywo z funkcją "over-the-air", że technologia sieciowa 5G w wersji prestandardowej pozwala na przesyłanie danych z prędkością na poziomie 5 Gb/s. Próba została przeprowadzona w laboratorium Ericssona w szwedzkim mieście Kista i odbyła się w obecności członków kierownictwa operatorów NTT DoCoMo i SK Telecom.

Czerwcowy raport Ericsson Mobility Report przewiduje, że do 2019 roku 85% abonentów sieci komórkowych w Ameryce Północnej będzie korzystać z technologii LTE. Tak duże pokrycie technologii LTE wskazuje, że Ameryka Północna jako jeden z pierwszych regionów może wdrożyć standard 5G. Jednocześnie na wczesnej dostępności standardu 5G mają szansę skorzystać także Japonia i Korea Południowa - zarówno NTT DoCoMo, jak i SK Telecom już zapowiedziały kolejne próby. Jak informuje regionalny załącznik do reportu Ericsson na temat mobilności, pokrycie LTE dla abonentów zdążyło już przekroczyć 30% w Japonii oraz 50% w Korei Południowej, co jest najwyższym wskaźnikiem na świecie.

Choć sam standard nie jest jeszcze zdefiniowany, koncepcja 5G zdążyła już przekształcić się z wizji technologii w konkretny element planowania sieci i działań biznesowych dla operatorów. Dla dostawców sprzętu sieciowego, takich jak Ericsson, ważną sprawą jest zademonstrowanie potencjału 5G w celu rozpoczęcia kreowania popytu w ekosystemie telekomunikacji - powiedział Sathya Atreyam, menedżer ds. badań nad infrastrukturą sieci bezprzewodowych w firmie analitycznej IDC.

Pokazy na żywo odbywają się z wykorzystaniem koncepcji nowego interfejsu radiowego i technologii MIMO (ang. Multiple-Input Multiple-Output), co pozwala uzyskać rekordowe wyniki. Prace Ericsson nad rozwojem sieci 5G obejmują nowe technologie antenowe z rozszerzonymi pasmami, wyższymi częstotliwościami oraz krótszymi interwałami czasu transmisji. Oprócz tego, w ramach rozwijania standardu 5G, Ericsson zamierza poświęcić dużo uwagi takim kwestiom, jak małe komórki w niejednolitym środowisku sieciowym, nowe pasma częstotliwości (w tym 15 GHz) oraz transmisja typu backhaul o zwiększonej prędkości i przepustowości.

Zobacz: Nowy rekord prędkości sieci LTE - prawie 4 Gb/s.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ericsson