DAJ CYNK

Nowe dokumenty w mObywatelu. Skorzysta niemal 60 tys. osób

Marian Szutiak

Aplikacje

Nowe dokumenty w mObywatelu. Skorzysta niemal 60 tys. osób

Do aplikacji mObywatel trafiły dwa nowe dokumenty, z których może skorzystać blisko 60 tysięcy osób. Chodzi o radców prawnych oraz aplikantów radcowskich, którzy za pomocą dokumentu w telefonie mogą potwierdzić swoje uprawnienia zawodowe.

Aplikacja mObywatel 2.0 z czasem coraz bardziej się rozrasta o nowe funkcje oraz kolejne dokumenty w wersji elektronicznej. Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji, Polacy przyzwyczaili się już do tego, co oferuje to narzędzie, w tym do tego, że z tą aplikacją formalności i sprawy urzędowe załatwią wygodnie, bezpiecznie i często bez wychodzenia z domu.

Teraz z dobrodziejstwa mObywatela będą mogli skorzystać przedstawiciele dwóch grup zawodowych, radcy prawni oraz aplikanci radcowscy. Grupa niemal 60 tysięcy osób znajdzie w aplikacji na telefon swoją legitymację zawodową w wersji elektronicznej, dzięki której szybko, łatwo i bezpiecznie potwierdzą swoje uprawnienia.

Elektroniczne wersje tradycyjnych legitymacji

Nowe dokumenty w aplikacji mObywatel są odpowiednikami tradycyjnych legitymacji. Można się nimi posłużyć między innymi w polskich instytucjach administracji publicznej czy wymiaru sprawiedliwości. Należy jednak pamiętać, że do korzystania z dokumentu w aplikacji konieczne jest posiadanie ważnej legitymacji tradycyjnej. Dlatego cyfrowe  legitymacje nie są dostępne dla osób, które nie mają tradycyjnej legitymacji oraz dla tych, których legitymacje są nieaktualne lub unieważnione.

mObywatel nowe dokumenty

Z dokumentu w aplikacji skorzystają osoby, które:

  • są zalogowanymi użytkownikami aplikacji mObywatel (potwierdziły swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu i dodały mDowód),
  • są na liście radców prawnych lub aplikantów radcowskich właściwej okręgowej izby radców prawnych.

Z legitymacji radcy prawnego oraz aplikanta radcowskiego można skorzystać również bez dostępu do Internetu. W takim przypadku nie można jednak:

  • zaktualizować dokumentu,
  • potwierdzić go za pomocą kodu QR.

Dodatkowe informacje na temat metod potwierdzania dokumentów dostępnych w aplikacji mObywatel znajdują się w tej prezentacji PDF.

Aplikację mObywatel można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play (Nadroid) oraz App Store (iOS).

Zobacz: mObywatel czeka rewolucja. Oto wszystko, co musisz wiedzieć
Zobacz: mObywatel straci jedną z funkcji. Kiedyś była szalenie ważna

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Kuba Kwiatkowski / Shutterstock.com, Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji