DAJ CYNK

Netflix na Androidzie z nowym kodekiem zapewni dźwięk o studyjnej jakości

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Netflix na Androidzie z nowym kodekiem zapewni dźwięk o studyjnej jakości

Netflix wprowadza kolejne usprawnienia dla użytkowników korzystających z aplikacji na Androidzie. Nowy kodek ma dostarczyć na urządzenia mobilne dźwięk o jakości studyjnej.

Na blogu Netfliksa, opisującym techniczne aspekty działania serwisu, pojawiła się informacja o wdrożeniu obsługi kodeka xHE-AAC (połączenie Extended HE-AAC z MPEG-D DRC) rozwijanego przez Instytut Fraunhofera. Autorzy wpisu przekonują, że dostarczy to do filmów dźwięk o studyjnej jakości.

Zobacz: Netflix ma 200 mln subskrybentów i wprowadza dla wszystkich odtwarzanie losowe

Z zalet nowego kodeku skorzystają użytkownicy smartfonów i tabletów z Androidem 9 lub wyższym. Co zyskają dzięki xHE-AAC?

Wdrożenie xHE-AAC w Netfliksie ma przede wszystkim zapewnić lepsze zarządzanie głośnością i dynamiką dźwięku. Da się to odczuć zwłaszcza podczas oglądania filmów czy seriali w hałaśliwym otoczeniu, w którym zastosowanie xHE-AAC pozwoli na poprawę czystości dźwięku i wyrazistości dialogów bez nadmiernego zwiększania ogólnego poziomu dźwięku.

Zaletą nowego kodeka jest także płynne skalowanie jakości sygnału audio w zależności od szybkości transmisji. Gdy urządzenie łączy się z siecią z największą prędkością, dźwięk ma być dostarczany w najwyższej, studyjnej jakości. Gdy połączenie internetowe będzie słabsze, jakość w sposób niezauważalny dla użytkownika zostanie obniżona, ale wrażenia z odsłuchu nie będą się wyraźnie różniły.

Zobacz: Netflix pozwala na zmianę prędkości odtwarzania

Przed wprowadzeniem nowego kodeka Netflix przeprowadził wewnętrzne testy. Wynika z nich, że dzięki xHE-AAC użytkownicy chętniej korzystali z Netfliksa na urządzeniach mobilnych z Androidem. Jednocześnie testowa grupa rzadko zwiększała poziom głośności do maksimum, a zapewniana przed kodek poprawa dynamiki i czystości dźwięku zwiększała ich zadowolenie z domyślnego poziomu głośności. Użytkownicy rzadziej też musieli pogłaśniać lub ściszać dźwięk w trakcie oglądania, bo xHE-AAC zapewniał właściwą dynamikę sygnału audio w każdego rodzaju scenach. Netflix przekonuje też, że nowy kodek zauważalnie zwiększa jakość podczas odtwarzania dźwięku na wbudowanych głośnikach i testowa grupa rzadziej sięgała po dodatkowe głośniki lub słuchawki.

Obsługa kodeka xHE-AAC wprowadzana jest już teraz, co oznacza, że użytkownicy Androida powinni odczuć różnicę w dźwięku wraz z najnowszą aktualizacja aplikacji. 

Zobacz: Netflix na Androidzie z nową funkcją: zamiast oglądać, można posłuchać
Zobacz: Netflix vs. przypadkowe przewijanie: Blokada ekranu w aplikacji na Androida

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Cottonbro z Pexels

Źródło tekstu: XDA Developers, Netflix