DAJ CYNK

Sklep Google Play. Wskazano najbardziej szkodliwą aplikację

Karolina Mirosz (mkina)

Aplikacje

Sklep Google Play. Wskazano najbardziej szkodliwą aplikację

Naukowcy zbadali wpływ mediów społecznościowych na dorastające dziewczęta. Na negatywne skutki najbardziej narażone są kobiety z depresją, a jedna aplikacja wyróżnia się szczególnie negatywnie – czytamy.

Niedawno opublikowany raport wskazał, że większość nastolatków posiada smartfon, za pomocą którego mogą uzyskać dostęp do mediów społecznościowych. W wieku 15 lat swoje profie na różnych platformach założyło 97 proc. młodych ludzi. Wskazano też, że 79 proc. miało już pierwsze aplikacje w wieku 11 lat.

Dalsza analiza wskazała, że 98 proc. dziewczynek ​​korzysta z mediów społecznościowych. 85 proc. z nich jest użytkowniczkami YouTube’a, 73 proc. ma profil na TikToku, 60 proc. zaś wysyła zdjęcia z pomocą aplikacji Snapchat, Instagram i popularnych komunikatorów, takich jak iMessage, GroupMe lub WhatsApp.

Chcąc przeanalizować wpływ poszczególnych aplikacji na młode dziewczęta, naukowcy z Brown University i organizacji non-profit Common Sense Media zbadali wpływ i pozytywny aspekt korzystania z telefonu. W badaniu zauważono zwłaszcza uzależniające działanie TikToka, które zwiększa się w przypadku osób z depresją.

TikTok jako lider szkodliwości

Wiele z użytkowniczek deklaruje zadowolenie z działania aplikacji i tego, co oferuje. Jednocześnie zauważa odczuwanie silnej chęci częstego powracania do aplikacji oraz powierzchowność zamieszczanych tam treści. Coraz częściej poświęcają też więcej czasu na przeglądanie treści, niż pierwotnie zamierzały.

TikTok znajduje się w czołówce aplikacji, z których młode kobiety korzystają najczęściej. Średnio poświęcają 2,5 godziny na przeglądanie zamieszczonych tam filmików. Badacze wskazali, że YouTube podobnie angażuje młode kobiety. Czas korzystania z aplikacji jest jednak minimalnie niższy.

Trzecie miejsce pod względem zaangażowania dziewcząt zajmują Snapchat i Messenger. Dziewczęta poświęcają około 2 godzin na korzystanie z każdej z tych aplikacji. Na czwartym miejscu znajduje się Instagram z wynikiem 90 minut dziennie. Wykazano też, że większość z dziewczynek w wieku 11-15 lat codziennie korzysta z kilku aplikacji, co w efekcie daje wiele godzin spędzonych na przeglądaniu treści internetowych.

Negatywne skutki mediów społecznościowych

Większość z badanych kobiet deklarowała, że wpływ mediów społecznościowych na osoby w ich wieku jest pozytywny. Jedna czwarta osób korzystających z TikToka, Snapchata i Instagrama odczuwa jednak negatywne skutki porównań do innych osób oraz presję, by przedstawiać w mediach ulepszoną wersję siebie.

Wśród wad mediów społecznościowych wymieniano też kontakt ze strony nieznanych osób, presję potrzeby stałej dostępności i szybkiego odpowiadania na wiadomości, a także wpływ mediów na problemy ze snem. Prawie 25 proc. respondentek twierdzi, że TikTok zakłóca ich sen. Snapchat powoduje podobne efekty w 21 proc., Instagram w 18 proc., a YouTube zakłóca sen 16 proc. dziewcząt.

Problemem jest też rasizm występujący na platformach. 7 na 10 dziewcząt o odmiennym kolorze skóry stwierdziło, że przynajmniej raz w miesiącu widziały treści nacechowane rasizmem na TikToku i Instagramie.

Zaskakujące jest, że większość dziewcząt stwierdziło, że czuje się dobrze lub akceptuje swoje ciało w efekcie korzystania z mediów społecznościowych. Jednocześnie 1 na 3 użytkowników TikToka i Instagrama zgłasza, że co najmniej raz w tygodniu czuje niezadowolenie ze swojego ciała. Korzystające ze Snapchata młode kobiety deklarują to uczucie w 28 proc.

Osoby z depresją są narażone najbardziej

Wśród osób, które są najbardziej narażone na negatywne skutki oddziaływania mediów społecznościowych, są młode dziewczyny z umiarkowanymi lub znacznymi objawami depresji – twierdzą badacze. Deklarowały one, że życie byłoby lepsze, gdyby nie pozwoliły mediom społecznościowym wpłynąć na ich samoocenę. Jednocześnie, jak wykazują badania, codziennie korzystają z aplikacji, poświęcając na to całe dnie.

Analizując potrzebę korzystania z różnych aplikacji przez osoby z depresją, najbardziej angażujący jest według nich TikTok. 68 proc. użytkowników odczuwało silną potrzebę korzystania z tej platformy społecznościowej. Dla porównania osoby bez objawów depresji deklarowały uzależnienie od TikToka w 33 proc.

Jacqueline Nesi, współautorka badania i adiunkt psychiatrii w Brown University, zwróciła uwagę, że trzy czwarte kobiet z objawami depresji, które korzystają z Instagrama, przynajmniej raz w miesiącu zamieszczają treści związane z samobójstwem. W przypadku TikToka potrzebę zakończenia życia poruszało 69 proc. respondentek. 64 proc. dziewczyn korzystających odpowiednio z YouTube i Snapchata także poruszało ten problem.

Autorzy badania wskazują, że istnieje znaczna liczba kobiet, na które media społecznościowe mają silny wpływ. Oglądane treści oddziałują na ich samoocenę i wywołują presję zmiany oraz dostosowania się do istniejących trendów, co działa destrukcyjnie na ich psychikę.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: BigTunaOnline / Shutterstock

Źródło tekstu: Washington Post, oprac. własne