DAJ CYNK

KNF ostrzega. Fałszywe strony rosną jak grzyby po deszczu

Anna Rymsza

Bezpieczeństwo

PKO BP

Polacy są ciągle atakowani przez oszustów. KNF zgłaszał ponad 200 fałszywych stron dziennie.

Na co musimy uważać?

CSIRT KNF, czyli jednostka zajmująca się cyberbezpieczeństwem, podsumowała luty. Statystyki nie są optymistyczne. W ciągu jednego miesiąca specjaliści pracujący przy KNF zgłosili do zablokowania 6218 niebezpiecznych domen. To 214 niebezpiecznych stron na dzień.

Dla przypomnienia specjaliści przygotowali krótkie podsumowanie najczęściej występujących typów oszustw, a także najczęściej występujące kategorie adresów stron internetowych, pod którymi można je znaleźć. Polacy powinni wystrzegać się fałszywych stron banków, nieistniejących przesyłek kurierskich, stron obiecujących nierealne (i nieistniejące) inwestycje, stron podszywających się pod portale ogłoszeniowe, portale społecznościowe oraz sklepy internetowe.

Oszustwa na banki

 

Oszuści tworzyli reklamy w mediach społecznościowych, podszywając się pod banki. Reklama tego typu przenosiła ofiarę na fałszywą stronę banku, gdzie czekał na nią formularz z miejscem na dane osobowe. Korzystając z nich oszuści mogą kontynuować atak na nasze oszczędności.

Skoro o oszczędnościach mowa, prawdopodobnie najgroźniejsze są oszustwa „na inwestycje”. Przestępcy szykują reklamy nieistniejących inwestycji i podszywają się pod prawdziwe firmy – na przykład KGHM Polska Miedź – by skusić ofiarę obietnicą łatwego zysku. Po wejściu na stronę użytkownik był proszony o zostawienie danych kontaktowych, następnie różnymi kanałami zachęcany do przekazania oszczędności w ręce przestępców.

W okresie świątecznym i na początku roku roiło się także od wiadomości SMS i e-mail informujących o tym, że nie można doręczyć przesyłki. Powody były różne, zwykle chodziło o wyłudzenie danych, razem z numerem karty płatniczej.

Ponownie ostrzegamy: nie podawaj swoich danych na stronach, zanim nie sprawdzisz dokładnie adresu. Ponadto na stronę banku najlepiej wchodzić, wpisując adres ręcznie. Jeśli zaś ktoś obiecuje Ci podejrzanie łatwy zysk, możesz mieć pewność, że to nieprawda.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne, CSIRT KNF

Źródło tekstu: CSIRT KNF, oprac. własne