DAJ CYNK

Nieznany numer atakuje. Polacy stracili już ponad 200 tys. zł

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

Zadzwonił telefon. Stracili ponad 200 000 zł

Seniorzy z powiatu wielickiego stali się ofiarami oszusta posługującego się metodą na policjanta. Jego łupem padło ponad 200 tysięcy złotych.

Starsze osoby są szczególnie narażone na działalność oszustów, którzy podszywając się na przykład pod policjantów dość skutecznie okradają ich z pieniędzy, czasem ze wszystkich posiadanych oszczędności. Tak w ciągu ostatnich kilku tygodni było również w powiecie wielickim, o czym informuje portal policja.pl. I tak na przykład 16 lutego w Wieliczce 83-latek przekazał oszustom 14000 zł, co miało rzekomo uchronić jego wnuczka przed konsekwencjami związanymi ze spowodowaniem wypadku.

Dzień później do 83-letniej mieszkanki podkrakowskiego powiatu zadzwonił oszust podający się za policjanta i poinformował ją, że jej wnuk miał wypadek samochodowy. Potrącił pieszą i teraz potrzebne są pieniądze na „kaucję”. Kobieta przekazała „kurierowi”, który ją odwiedził w miejscu zamieszkania, 87000 zł. Pieniądze seniorka spakowała w foliowy worek.

A to tylko dwa przykłady przestępczego procederu. Łącznie wieliccy seniorzy stracili ponad 200 tysięcy złotych. Szczęściem w nieszczęściu jest to, że w kilkunastu przypadkach seniorzy wykazali się czujnością, rozpoznając w rozmówcach oszustów. W trakcie rozmowy się rozłączali informowali o zdarzeniu policję.

Ostrzeż swoich bliskich

Policjanci już wielokrotnie apelowali o ostrożność i ostrzegali przed oszustami, którzy wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby, żeby okraść swoje ofiary z pieniędzy. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy. Przestępcy dzwonią na przykład z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć aresztowania. Pieniądze często odbiera mężczyzna podający się za policjanta, pozbawiając poszkodowanych ich oszczędności lub poważnie je uszczuplając.

Warto ostrzec swoje babcie i dziadków (i nie tylko) przed tego typu telefonami oraz powiedzieć im, jak mają się zachować w tego typu sytuacjach. W przypadku otrzymania telefonu od obcej osoby z prośbą o przekazanie pieniędzy, powinni oni skontaktować się bezpośrednio z dyżurnym lokalnej jednostki policji.

Zobacz: Policji pomogła karta SIM. Fałszywa bomberka zatrzymana
Zobacz: Pułapka na Polaka. Prostym trikiem naciągną cię na parę stów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: policja.pl