DAJ CYNK

Coraz bliżej taniego roamingu

WitekT

Wydarzenia

Kluczowa komisja Parlamentu Europejskiego przegłosowała w czwartek poprawki do zaproponowanego przez Komisję Europejską rozporządzenia w sprawie obniżenia kosztów roamingu, opowiadając się za jeszcze niższymi, dopuszczalnymi stawkami cen za połączenia.

Kluczowa komisja Parlamentu Europejskiego przegłosowała w czwartek poprawki do zaproponowanego przez Komisję Europejską rozporządzenia w sprawie obniżenia kosztów roamingu, opowiadając się za jeszcze niższymi, dopuszczalnymi stawkami cen za połączenia.

Deputowani pilotującej projekt Komisji Przemysłu wprowadzili następujące pułapy cen detalicznych: 40 eurocentów za minutę dla połączeń wychodzących (około 1,87 zł z VAT) i 15 eurocentów za rozmowy odebrane (około 0,70 zł z VAT). Dotychczasowa propozycja niemieckiego przewodnictwa w UE to odpowiednio 50 i 25 eurocentów.

Przeszło najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia konsumentów. W przyjętej przez nas wersji obniżenie cen będzie najdalej idące - cieszył się po głosowaniu zasiadający w komisji Jerzy Buzek (PO). Jego zdaniem wynik głosowania - 45 za, 3 przeciw - to dobry znak przed głosowaniem plenarnym w maju.

Skupiająca rządy Rada UE, Parlament i Komisja Europejska są zdeterminowane, by doprowadzić do obniżenia stawek jeszcze przed tegorocznym sezonem wakacyjnym. Dlatego kalendarz prac jest napięty: 9. maja eurodeputowani przyjmą rozporządzenie na posiedzeniu plenarnym. Ministrowie krajów członkowskich mają je zatwierdzić 7. czerwca. Jeśli nie wprowadzą poprawek do wersji przyjętej przez PE, procedura legislacyjna zakończy się na pierwszym czytaniu i rozporządzenie natychmiast trafi do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

Nowe, tańsze europejskie taryfy mają objąć wszystkich użytkowników telefonów, a nie tylko tych, którzy o to poproszą (jak proponowali niektórzy eurodeputowani).

Eurodeputowani opowiedzieli się za tym, by stawka w rozliczeniach hurtowych między operatorami, wyznaczona na 23 eurocenty, zaczęła obowiązywać natychmiast po wejściu w życie rozporządzenia. Stawki detaliczne weszłyby w życie miesiąc później, czyli w lipcu.

Zasadą ma być przejrzystość opłat: przy przekraczaniu granicy użytkownicy będą dostawać SMS-y z dokładnymi stawkami, a operatorzy mają prowadzić bezpłatne infolinie. Eurodeputowani proponują także, by na wyświetlaczach telefonów pojawiał się za każdym razem symbol, informujący o korzystaniu z roamingu.

W Unii Europejskiej średnia cena za połączenie z wykorzystaniem roamingu wynosi 1,15 euro - zdaniem KE co najmniej pięć razy tyle, ile wynosi rzeczywisty koszt takiej usługi. Za połączenia odebrane za granicą, których koszt wynosi faktycznie około 10 eurocentów za minutę, operatorzy pobierają nawet 500-procentową marżę. W efekcie rocznie rynek roamingu wart jest w UE 8,5 mld euro i stanowi 15% zysków operatorów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP