DAJ CYNK

Polacy nagminnie robią to w łóżku. Dokładnie 8 na 10 z nas

Lech Okoń

Nauka

Polacy nagminnie robią to w łóżku. Dokładnie 8 na 10 z nas

Dawniej poranek zaczynał się od łazienki lub ścielenia łóżka, dziś jednak większość z nas sięga po telefon zaraz po wyłączeniu budzika. NordVPN przeprowadził badania, aby sprawdzić, jak często używamy urządzeń elektronicznych w łóżku.

Polacy nie odstają od reszty świata — do łóżka chodzą najczęściej ze smartfonem

Badania pokazują, że 83% osób w wieku 18-74 lat używa urządzeń cyfrowych (smartfony, tablety, laptopy, telewizory) w łóżku. Meksykanie przodują w tej statystyce (97%), a Szwajcarzy są na końcu (75%). Smartfony są najpopularniejsze – 88% ankietowanych korzysta z nich w sypialni, 43% ogląda telewizję, 34% używa komputerów, a 29% korzysta z tabletów.

Polacy również często korzystają z urządzeń w łóżku – 80% z nas używa co najmniej jednego urządzenia elektronicznego, z czego 96% wybiera smartfon lub laptop.

Poranny czy nocny rytuał?

Większość osób (89%) używa urządzeń elektronicznych wieczorem lub w nocy, a tylko 38% rano. Kraje nordyckie, takie jak Szwecja, Dania i Norwegia, mają najwięcej użytkowników korzystających z urządzeń rano (ponad 40%) i wieczorem (ponad 90%).

Prawie połowa badanych budzi się wraz z budzikiem w telefonie. Rano najczęściej sprawdzamy wiadomości, e-maile i media społecznościowe. Wieczorem i w nocy użytkownicy oglądają filmy i programy telewizyjne. Polacy przodują w sprawdzaniu e-maili, wiadomości i SMS-ów (65%), a także aktywnie korzystają z mediów społecznościowych (70%).

Co robią Polacy w łóżku? Coś innego niż myślisz

Nie wiemy czym jest tryb snu

Ponad połowa ankietowanych nie korzysta z trybu snu na smartfonie, a 10% nie wie, co to jest. Włosi, Australijczycy, Meksykanie i Norwegowie są największymi fanami trybu snu (33-40%). Respondenci z Ameryki, Japonii i Polski wolą być dostępni nawet podczas snu (63-68%).

NordVPN zapytał Polaków o korzystanie z urządzeń w łóżku z ukochaną osobą – 46% przyznaje, że używa smartfona lub tabletu obok partnera. W Niemczech, Austrii i Szwajcarii tylko 26-29% użytkowników korzysta z telefonu w łóżku z drugą połówką, podczas gdy w Australii, Wielkiej Brytanii i Meksyku robi to 47-52% osób.

Z badań wynika, że 46% osób jest zadowolonych z czasu spędzanego z urządzeniem w ręku przed snem. Jednak 42-45% użytkowników w krajach anglojęzycznych i nordyckich przyznaje, że spędza w sieci więcej czasu, niż planowali. W Polsce 52% respondentów twierdzi, że spędza tyle czasu online, ile chce, a 39% przyznaje, że spędza z urządzeniem w ręce sporo czasu. Tylko 10% uważa, że spędza za dużo czasu, a 5% chciałoby mieć go więcej.

Wiemy, że to złe, a i tak to robimy

Choć niektórzy uważają korzystanie z urządzeń przed snem za relaks, większość respondentów twierdzi inaczej. 51% uważa tę czynność za stratę czasu, a 46-48% przyznaje, że tzw. doomscrolling (mimowolne przewijanie treści na ekranie telefonu dla zabicia czasu) negatywnie wpływa na sen. W Polsce 49% zgadza się, że korzystanie z urządzeń mobilnych w łóżku to marnowanie czasu, a 60% uważa, że wpływa to negatywnie na jakość snu.

Zobacz: Masz problemy ze snem? Powód może być zaskakujący

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NordVPN, Shutterstock - StockWithMe

Źródło tekstu: NordVPN