DAJ CYNK

Miliard subskrypcji 5G do końca 2022 roku

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Miliard subskrypcji 5G do końca 2022 roku

Ericsson przewiduje, że do końca 2022 roku na całym świecie będzie miliard subskrypcji 5G. W Europie Środkowo-Wschodniej powinniśmy osiągnąć poziom 150 milionów subskrypcji 5G do końca przyszłego roku.

W naszym regionie zwalnia wzrost liczby osób korzystających z sieci komórkowych. Oczekuje się, że w najbliższych latach ich liczba pozostanie na podobnym poziomie. Również wdrażanie technologii 5G w Europie Środkowo-Wschodniej przebiega wolniej niż w Europie Zachodniej czy Ameryce Północnej.

Z najnowszego raportu firmy Ericsson wynika, że jest to częściowo spowodowane wolniejszym procesem przyznawania częstotliwości, a także niechęcią konsumentów do przechodzenia na droższe abonamenty. Dlatego w naszym regionie 4G jest nadal dominującą technologią i oczekuje się, na koniec 2022 roku będzie stanowić 75% wszystkich abonamentów. Równocześnie zauważalna jest migracja z technologii 2G/3G do 4G, a ten trend będzie widoczny do 2024 roku. Zmiana powinna nastąpić od 2025 roku. Oczekuje się, że dopiero za około dwa lata 5G będzie jedynym rosnącym typem subskrypcji w Europie Środkowo-Wschodniej.

150 milionów do końca 2023 roku

Na koniec 2023 roku liczba subskrypcji 5G w regionie Europy Środkowej i Wschodniej powinna osiągnąć prawie 150 milionów, natomiast do końca 2028 roku penetracja wyniesie 88%. Jest to spowodowane tym, że wielu dostawców usług w ciągu najbliższych kilku lat będzie się wycofywać z sieci 3G, aby umożliwić ponowne wykorzystanie częstotliwości radiowych dla technologii 4G i 5G.

Największym beneficjentem tej zmiany będzie przede wszystkim krajowy przemysł, który zyska narzędzie napędzające proces digitalizacji. Powszechne zastosowanie pasma 5G oznacza również zwiększenie wydajności sieci komórkowej, co pozwoli wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi, umożliwiające przesyłanie coraz większych pakietów danych.

– powiedział  Martin Mellor, prezes firmy Ericsson w Polsce

Sieć 5G zdominuje rynki zachodnie

Najbardziej rozwinięte rynki telekomunikacyjne już teraz przygotowują się zarówno na wzrost liczby subskrypcji jak i większe zużycie danych komórkowych. W Ameryce Północnej widoczny jest silny wzrost subskrypcji 5G, który do 2028 roku powinien wynieść około 420 milionów, co będzie stanowiło ponad 90% subskrypcji mobilnych. Według informacji Ericsson Mobility Report, podobną tendencję obserwuje się w krajach Europy Zachodniej, gdzie wzrost subskrypcji 5G również jest na wysokim poziomie i notuje skok z 32 milionów w 2021 roku do 63 milionów na koniec 2022 roku.

Subskrypcje komórkowe

5G z miliardem subskrypcji

W okresie od lipca do września 2022 roku globalny wolumen subskrypcji 5G powiększył się o 110 milionów, osiągając łącznie około 870 mln. Zgodnie z prognozami zawartymi w poprzednich raportach Ericssona, 5G nadal ma osiągnąć miliard subskrypcji do końca tego roku. Jest to rekordowy wynik, ponieważ sieć 5G osiągnęła ten poziom dwa lata szybciej po swojej premierze niż technologia 4G.

Globalny wolumen subskrypcji 4G również wciąż rośnie. W okresie od lipca do września 2022 roku wzrost wyniósł około 41 milionów. Oczekuje się, że osiągnie on swój szczytowy poziom, wynoszący około 5,2 miliarda, już pod koniec tego roku.

Coraz więcej użytkowników smartfonów

Zgodnie z przewidywaniami, w skali globalnej rośnie całkowita liczba subskrypcji mobilnych. Według prognoz do końca 2022 roku osiągnie ona poziom 8,4 miliarda, natomiast do końca 2028 roku wyniesie 9,2 miliarda. Co istotne, większość subskrypcji mobilnych będzie dotyczyć użytkowników smartfonów. Oczekuje się, że na koniec 2022 roku ich liczba osiągnie 6,6 miliarda, czyli 79% wszystkich telefonów komórkowych.

Abonamenty komórkowe według technologii

W Polsce ruszy aukcja 5G

W Polsce wciąż możemy korzystać z sieci 5G tylko w niektórych miejscach oraz na częstotliwościach 2100 MHz i 2600 MHz, które nie zapewniają bardzo wysokich prędkości. Zmienić się to może dopiero wtedy, gdy telekomy w naszym kraju zaczną korzystać z częstotliwości z pasma C (3480-3800 MHz), To mogło się już zdarzyć dwa lata temu, ale na drodze stanęła pandemia COVID-19. Dziś za to ruszyły konsultacje dokumentacji do nowego postępowania aukcyjnego, które powinno się rozstrzygnąć w przyszłym roku.

Zobacz: 5G w Polsce przyspieszy. Podano kluczową datę
Zobacz: To generuje największy ruch w sieciach komórkowych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Ericsson

Źródło tekstu: Ericsson