DAJ CYNK

Bliżej aukcji 5G, projekt ustawy o KSC z pozytywną opinią

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Bliżej aukcji 5G

Ogłoszenie długo oczekiwanej aukcji 5G uzależniane jest przez UKE od uregulowań prawnych dotyczących cyberbezpieczeństwa. Głównie chodziło o projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC), który doczekał się pozytywnej opinii komitetu ds. bezpieczeństwa i będzie dalej procedowany.

Jak podaje KPRM, Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych pozytywnie zaopiniował projekt zmiany ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Komitet ten to najważniejsza struktura decyzyjna, w której skład wchodzą ministrowie, a także jako przewodniczący – Jarosław Kaczyński.

Komitet przy RM zalecił pilne procedowanie projektu w dalszych etapach legislacyjnych. Nowelizacja zostanie teraz skierowana pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Po zaakceptowaniu projektu przez ten organ, projekt zweryfikuje komisja prawnicza. Ostateczną decyzję o przyjęciu projektu i skierowaniu go do Sejmu podejmie Rada Ministrów.

Zobacz: Rządowa spółka Polskie 5G będzie kontrolować 5G w paśmie 700 MHz

Zatwierdzone zmiany w projekcie dotyczą między innymi powołania spółki Polskie 5G, czyli państwowego operatora 5G, regulują związane z tym kwestie dotyczących tzw. operatora  strategicznej sieci bezpieczeństwa (OSSB) oraz obsługującego go funduszu celowego. Przyjęto także rozwiązania dotyczące postępowania w sprawach uznania za dostawcę wysokiego ryzyka.

Nowy projekt zakłada także wprowadzenie centrów wymiany informacji i analiz o cyberbezpieczeństwie, utworzenie zespołu reagowania na incydenty przy Agencji Wywiadu działającego na rzecz polskich placówek dyplomatycznych, a także podobnych zespołów wspierających kluczowych operatorów. Mowa także o utworzeniu krajowego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa.

Zobacz: Pracodawcy RP: Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to dalsze opóźnienia we wdrażaniu sieci 5G

Niestety, szczegóły przyjętych zmian nie są znane, nie wiadomo więc, jak projekt w obecnym kształcie ma się do projektu z października 2021 r, który wywołał sporo kontrowersji, zwłaszcza dotyczących tzw. dostawców wysokiego ryzyka Od tego czasu trwały konsultacje z operatorami, producentami i organizacjami branżowymi, zgłoszono też wiele uwag do nowelizacji.

Przyjęcie KSC jest istotne dla dalszego rozwoju sieci 5G, a przede wszystkim aukcji na częstotliwości w paśmie 3,6 GHz (3400-3800 MHz). UKE zakłada, że aukcja odbędzie się w 2022 roku, jednak prezes Urzędu, Jacek Oko, już w zeszłym roku informował, że z ogłoszeniem aukcji 5G czeka na rozstrzygnięcia legislacyjne związane z cyberbezpieczeństwem, w tym właśnie ustawy o KSC.

Jacek Oko przekonywał we wpisie na blogu, że z aukcją trzeba poczekać, ponieważ zdefiniuje ona na wiele lat przyszłość naszego kraju.

Operatorzy będą wykorzystywać częstotliwości i budować swoje sieci w nowym otoczeniu regulacyjnym, ważnym jest więc, aby już na etapie konsultacji dokumentacji aukcyjnej ten obraz był w jak największym stopniu klarowny

 – wywodził prezes UKE.

Przypomnijmy, że aukcja na rezerwacje częstotliwości 3,6 GHz dla 5G została ogłoszona przez ówczesnego prezesa UKE Marcina Cichego 6 marca 2020 r. Jednak dwa miesiące później rząd wszczął postępowanie prowadzące do jej unieważnienia. Odtąd kwestia aukcji pozostaje w zawieszeniu.

Zobacz: Powstanie krajowy operator telekomunikacyjny - jest projekt ustawy
Zobacz: „PGR telekomunikacyjny” i inne pomysły w ustawie o KSC opóźniają budowę 5G oraz rozwój usług telekomów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: KPRM, PAP, wł.