DAJ CYNK

Brytyjczycy oskarżają: Huawei powiązany z Komunistyczną Partą Chin i finansowany przez rząd w Pekinie

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Brytyjczycy oskarżają: Huawei powiązany z Komunistyczną Partą Chin i finansowany przez rząd w Pekinie

Istnieją wyraźne dowody zmowy między firmą Huawei a aparatem Komunistycznej Partii Chin – oto konkluzja parlamentarnego dochodzenia w brytyjskiej Izbie Gmin. Efektem raportu może być jeszcze szybsze pozbycie się Huaweia z budowy brytyjskich sieci 5G. Chiński producent odpiera zarzuty, wskazując, że oskarżeniom brakuje wiarygodności, bo opierają się na opiniach, a nie faktach.

Brytyjczycy już wcześniej uznali Huaweia za zagrożenie i podjęli decyzje, że od 2021 roku operatorzy nie będą mogli kupować sprzętu 5G od tej firmy, natomiast urządzenia już używane muszą być wycofane do 2027 roku. Jednocześnie działająca przy Izbie Gmin komisja obrony prowadziła dochodzenie, która miało zweryfikować postawione wcześniej oskarżenia.

Zobacz: Nadajniki 5G firmy Huawei mają zniknąć z Wielkiej Brytanii

Badając tę sprawę, brytyjska komisja konsultowała się z naukowcami, ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa i fachowcami z branży telekomunikacyjnej. Wśród nich znaleźli się także zawzięci krytycy chińskiej firmy. Zabrakło za to przedstawicieli Huawei, którzy mogliby się na etapie dochodzenia odnieść do zarzutów.

Zobacz: Huawei ramieniem państwa policyjnego i narzędziem łamania praw człowieka? Amerykanie znów rzucają mocne oskarżenia bez dowodów

Huawei zniknie z Wysp jeszcze szybciej?

Ustalenia komisji obrony nie są korzystne dla Huaweia. Po raz kolejny padają oskarżenia o silne powiązania firmy z aparatem Komunistycznej Partii Chin. Jednym z dowodów ma być to, że chiński rząd w ciągu ostatnich trzech lat sfinansował rozwój Huaweia kwotą około 75 miliardów USD (285 miliardów złotych), co pozwoliło firmie sprzedawać swój sprzęt po „śmiesznie niskiej cenie”. Jednocześnie w ostatnim czasie rząd w Pekinie miał wywierać presję poprzez „ukryte i jawne groźby”, aby utrzymać Huaweia w brytyjskich sieciach 5G.

Brytyjczycy wywodzą też w swoim raporcie, że Huawei angażował się w różne działania wywiadowcze, dotyczące spraw bezpieczeństwa i własności intelektualnej.

Jest oczywiste, że Huawei ma silne powiązania z państwem chińskim i Komunistyczną Partią Chin. Świadczy o tym model własności oraz otrzymane wsparcie finansowe

– podsumowują członkowie komisji Izby Gmin.

Z drugiej strony raport ostrzega, że nie należy ulegać antychińskiej histerii, opartej na błędnych informacjach. Mimo tego sugeruje, że konieczne są zmiany w polityce wobec Chin. Jedną z nich miałoby być postulowane przez komisję usunięcie sprzętu Huaweia o dwa lata wcześniej, czyli do 2025 roku. Według BT i Vodafone może to spowodować przerwy w działaniu sieci w niektórych częściach kraju, jednak operatorzy mieliby za to otrzymać finansową rekompensatę.

Zobacz: 5G bez Huaweia to blisko 22 mld zł strat dla polskiej gospodarki

Huawei zaprzecza: to opinie, nie fakty

W reakcji na publikację prac komisji Huawei oświadczył, że raportowi brakuje wiarygodności, ponieważ opiera się na opinii, a nie faktach. „Jesteśmy pewni, że ludzie nie uwierzą w te oskarżenia o zmowę i zamiast nich będą pamiętać, co Huawei dostarczył Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 20 lat” – oświadczył rzecznik producenta.

Zobacz: Do widzenia, Huawei? Projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafił do konsultacji
Zobacz: Play bez Huaweia? Pozbycie się chińskiej marki tańsze niż szacowano

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: BBC News