DAJ CYNK

Donald Trump do producentów: przenieście fabryki z Chin do USA. Trwają rozmowy z TSMC, Intelem i Samsungiem

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Donald Trump do producentów: przenieście fabryki z Chin do Stanów Zjednoczonych. Trwają rozmowy z TSMC, Intelem i Samsungiem

W marcu Donald Trump rozpoczął dążenia do tego, by zachęcić największych producentów układów scalonych i procesorów do ulokowania swoich fabryk na terenie Stanów Zjednoczonych. W pierwszych doniesieniach na ten wymieniony został TSMC, który jest największym graczem tego rynku, a z jego usług korzystają takie firmy, jak Qualcomm, Apple czy Huawei. 

Zobacz: Donald Trump naciska by TSMC produkował układy w USA

Plan Donalda Trumpa pierwotnie stanowił kolejny element wojny handlowej z Chinami. Amerykanie chcieli nakłonić TSMC do zaprzestania współpracy z Huaweiem. Teraz jednak  pomysł powrócił w nowym kontekście – oczywiście chodzi o pandemię koronawirusa i powodowany przez nią kryzys. Wydarzenia te odciskają swoje piętno także na produkcji układów scalonych.

Jak podaje The Wall Street Journal, Amerykanie zaczęli wcielać w życie pomysł Trumpa i rozpoczęli zaawansowane rozmowy z firmami. Obawy dotyczące przyszłości tego rynku wyrażają też sami producenci – pandemia pokazała, jak ryzykowne jest całkowite uzależnienie w produkcji od firm działających w Azji. To zagrożenie szczególnie duże dla Apple’a i Qualcomma.

Zobacz: Snapdragon 875 w litografii 5 nm z nowym modemem 5G jeszcze w tym roku
Zobacz: TSMC jest gotowy do produkcji układów 5 nm

Administracja Donalda Trumpa prowadzi rozmowy z TSMC, by firma ta ulokowała swoją fabrykę w Stanach Zjednoczonych i w niej wytwarzała dla amerykańskich producentów procesory w najnowszej litografii 5 nm, w tym układy z obsługą 5G. Dzięki temu Apple miałoby większą pewność stałych dostaw układów  Bionic A14 przeznaczonych dla serii iPhone 12. Również Qualcomm mógłby produkować tam swoje najnowsze Snapdragony.

Rozmowy prowadzone są nie tylko z TSMC. Urzędnicy Donalda Trumpa namawiają także na przeniesienie swoich fabryk z Chin do Stanów Zjednoczonych firmę Intel. Ten amerykański producent ma swoje obiekty ulokowane na terenie Chin, ale do pomysłu uniezależnienia się od tego kraju podchodzi ze zrozumieniem. Greg Slater, wiceprezes Intela ds. spraw technicznych ocenił, że obecna sytuacja na rynku to idealny czas na podjęcia takiej decyzji, która dzięki zwiększonemu popytowi opłaci się także komercyjnie.  

Zobacz: Administracja Trumpa chce odciąć chińskie firmy od technologii EUV, czyli układów 7 nm i 5 nm

Z kolei dyrektor generalny Intela, Bob Swan,wystosował do urzędników Departamentu Obrony list, w którym stwierdza:

Uważamy, że w interesie Stanów Zjednoczonych i Intela leży zbadanie, w jaki sposób Intel może prowadzić produkcję w USA, by dostarczać szeroki asortyment mikroelektroniki. Jesteśmy gotowi współpracować z Departamentem Obrony, by rozszerzyć krajową produkcję, technologię i siłę roboczą, tworząc opłacalną handlowo linię produkcyjną, która jest niezbędna, aby zaspokoić potrzeby rządu Stanów Zjednoczonych dotyczące bezpieczeństwa i infrastruktury.

Rozmowy prowadzone są również z Samsungiem. Koreański producent ma już swoją fabrykę w Teksasie, ale administracja Donalda Trumpa namawia firmę, by rozszerzyła swoją działalność w Stanach Zjednoczonych i produkowała podzespoły na zlecenie, realizując potrzeby amerykańskich firm. Chodzi przede wszystkim o produkcję układów w technologii poniżej 10 nm. 

Zobacz: TSMC idzie w stronę 5 nm. Nowe chipy trafią do iPhone'ów oraz do urządzeń z Androidem
Zobacz: Samsung nie wytrzymał konkurencji z chińskimi markami w Indiach

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: The Wall Street Journal, Phone Arena