DAJ CYNK

Google chyba bardzo chce zapłacić karę. Nie umie wystawić faktury

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Google za nic ma polskie prawo? Spróbuj dostać fakturę VAT

W Polsce co i rusz można usłyszeć lub przeczytać, że globalne korporacje niezbyt chętnie przestrzegają obowiązującego w Polsce prawa. Dotyczy to na przykład problemów, jakie robią przy chęci uzyskania od nich faktury VAT. Wśród opornych firmy jest między innymi Google, który ostatnio wprowadziła na polski rynek nowe Pixele.

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, że Google Polska stawia pewne wymagania dotyczące wystawiania faktur VAT dla firm. Napisał o tym ostatnio użytkownik serwisu X, przedstawiający się jako Tomasz. Zgodnie z jego relacją, pracownik infolinii Google'a poinformował go, że aby otrzymać fakturę na firmę, konieczna jest subskrypcja usługi Google Workspace. Czyli trzeba zapłacić ekstra, minimum 27 zł miesięcznie. W przeciwnym razie trzeba się obejść smakiem lub zadowolić fakturą imienną.

Tego typu sytuacje są szczególnie problematyczne dla drobnych przedsiębiorców, na przykład osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy muszą dokumentować swoje wydatki w celach podatkowych.

Co na to polskie prawo?

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, każda firma, która świadczy usługi na terenie Polski, jest zobowiązana do wystawiania faktury na żądanie nabywcy. Zasady te są regulowane przez Ustawę o podatku od towarów i usług (VAT). Obowiązek wystawienia faktury VAT spoczywa na płatnikach tego podatku. Fakturę wystawia się nie wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, ale nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy lub wykonano usługę. To jest zasada ogólna, która ma wiele wyjątków. Można o tym przeczytać pod tym adresem.

Brak wystawienia faktury może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno dla firmy, która jej nie otrzymała, jak i dla firmy, która jej nie wystawiła. Przedsiębiorca, który nie otrzyma faktury, może mieć trudności z odliczeniem VAT, co zwiększa jego obciążenia podatkowe. Z kolei firma, która nie wystawia faktur, naraża się na kary finansowe oraz problemy z organami skarbowymi.

W świetle tych informacji, wymaganie płatnej subskrypcji usługi w celu otrzymania faktury VAT może wydawać się niezgodne z polskim prawem. Warto przy okazji zauważyć, że Google oferuje możliwość wystawienia faktury VAT za zakupy w ramach usług Google Pay, pod warunkiem podania identyfikatora podatkowego przed dokonaniem zakupu.

Nie tylko Google robi problemy

Z własnego doświadczenia wiem, że problem z otrzymaniem faktury VAT nie jest wyjątkową sytuacją na polskim rynku. Podobne trudności napotkałem przy zakupach w oficjalnych sklepach internetowych takich firm, jak Signify (Philips Hue), Nibe (producent pomp ciepła) oraz... Microsoft. W każdym z tych przypadków, proces uzyskania faktury VAT okazał się bardziej skomplikowany niż można by oczekiwać. Czasem trzeba było wprost postraszyć fiskusem.

Prośbę o komentarz w sprawie faktur VAT wysłaliśmy do biura prasowego Google Polska. Zaktualizujemy tę wiadomość, gdy tylko otrzymamy odpowiedź. Tymczasem, pozostaje mieć nadzieję, że podobnych sytuacji będzie coraz mniej, a najlepiej wcale.

Zobacz: Google Pixel przyciąga, ale nie użytkowników Samsungów
Zobacz: Google działało nielegalnie. Ta decyzja to spory cios dla giganta

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Lech Okoń / Telepolis.pl

Źródło tekstu: Tomasz / X, Google, gov.pl