DAJ CYNK

Tylko co dziesiąty Polak go nie ma. Smartfony podbijają kraj

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Tylko co dziesiąty Polak go nie ma. Smartfony podbijają kraj

Głowny Urząd Statystyczny opublikował raport na temat sytuacji materialnej gospodarstw domowych w Polsce. Większość z nich ma dostęp do Internetu oraz smartfon, bez względu na to, czy to miasto, czy wieś.

W 2023 roku poprawiła się sytuacja materialna gospodarstw domowych w Polsce – wynika z raportu opublikowanego przez GUS. Nominalnie osiągały one zarówno wyższe dochody, jak i wydatki. Nas jednak bardziej interesuje, jak wygląda dostęp gospodarstw domowych w naszym kraju do takich dóbr, jak Internet czy smartfon. Takie dane również znajdujemy w publikacji Głównego Urzędu statystycznego.

Wyposażenie gospodarstw domowych w dostęp do Internetu oraz takie przedmioty trwałego użytkowania, jak smartfon czy konsola do gier, zależą w dużym stopniu od sytuacji materialnej tych gospodarstw. Nie inaczej było w 2023 roku, kiedy dostęp do Internetu miało 93,5% gospodarstw najbogatszych (93,9% rok wcześniej) oraz 88,0% tych najuboższych (88,4% w 2022 roku). W przypadku smartfonów było to odpowiednio 93,1% oraz 88,6%, a w stosunku do sytuacji sprzed roku oba wskaźniki się lekko poprawiły (89,1% i 85,1% w 2022 roku).

GUS raport

GUS podał również statystyki dotyczące wskazanych wyżej dóbr w podziale na miasta i wsie. Różnice są tu niewielkie lub nie ma ich wcale. I tak, dostęp do Internetu miało w 2023 roku po 87,5% miejskich i wiejskich gospodarstw domowych. Rok wcześniej była niewielka różnica na korzyść wsi (88,7% vs 87,8%). Jeśli chodzi o smartfony, to te w minionym roku miało 88,3% gospodarstw domowych w miastach oraz 87,9% gospodarstw domowych na wsi. W 2022 roku było to odpowiednio 82,6% oraz 85,9%.

GUS raport

Warto na koniec zwrócić uwagę na to, że popularniejszymi urządzeniami od smartfonów są w Polsce odbiorniki telewizyjne. W 2023 roku miało je 94,5% gospodarstw domowych w miastach i 91,6% gospodarstw domowych na wsi. Patrząc na te wielkości oraz niską ściągalność abonamentu RTV, nie powinno nikogo dziwić, że rząd chce to zmienić.

 Więcej informacji można znaleźć w raporcie "Sytuacja gospodarstw domowych w 2023 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych" (PDF).

Zobacz: PESEL: od jutra ważna zmiana. Rząd wyjaśnia wątpliwości
Zobacz: Bankomaty łapią zadyszkę. Polacy wybierają inne opcje

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, GUS

Źródło tekstu: GUS