DAJ CYNK

Internauci i użytkownicy smartfonów używają zbyt prostych haseł

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Pomimo wielu kampanii o bezpieczeństwie w sieci, wiele osób nadal korzysta z prostych i łatwych do złamania haseł.

Pomimo wielu kampanii o bezpieczeństwie w sieci, wiele osób nadal korzysta z prostych i łatwych do złamania haseł.

Z ostatniego badania SplashData na temat haseł używanych przez internautów wynika, że wielu z nich nie przejmuje się bezpieczeństwem swoich danych. Wśród najpopularniejszych 25 haseł używanych w 2015 roku zdecydowaną większość z nich stanowiły wariacje na temat ciągu cyfr, jak 123456, 12345678, 1111, wyrazu qwerty, a także wyrazy, takie jak password, welcome, dragon, master, football, basketball, princess, logo, login, starwars.

W 2015 roku Marta Loge z norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii przeanalizowała wzory blokad ekranu użytkowników smartfonów. 44% z nich zaczynała się w lewym górnym rogu ekranu, a 77% z nich w dowolnym rogu. Średnia liczba punktów, przez które przechodził wzór, to pięć, co daje łącznie 7152 możliwe kombinacje. Używając czterech punktów liczba kombinacji spada do 1624, natomiast przy sześciu punktach liczba kombinacji wzrasta już do 26016. Kombinacje składające się z ośmiu i dziewięciu znaków dają taką samą liczbę kombinacji - 140704, ale to ten drugi wariant okazuje się być częściej wykorzystywany.

Uczestnicy badania zostali też poproszeni o stworzenie wzorów blokady dla trzech wymyślonych aplikacji - zakupowej, dla smartfonu i aplikacji bankowej. Zdecydowane najpopularniejsze były krótkie hasła, a do ich długości większą wagę przykładali mężczyźni.



Ilość użytych punktów nie zawsze jest gwarancją bezpiecznego wzoru. Dużo bardziej liczy się częsta i nieprzewidywalna zmiana kierunku rysowania lub też niespodziewane urwanie wzoru. Stąd też wzory z pierwszego rysunku są uznawane za bezpieczniejsze od tych z drugiego.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: SplashData; arstechnica; wł