DAJ CYNK

Kaspersky: polskie miasta z najbezpieczniejszymi sieciami Wi-Fi

sirmark

Prawo, finanse, statystyki

Kaspersky Lab Polska podsumowuje badania bezpieczeństwa sieci Wi-Fi w polskich miastach prowadzonych w sezonie 2012/2013. Stan zabezpieczeń polskich sieci bezprzewodowych można ocenić jako dobry, martwi jednak dość duża liczba sieci otwartych, które nie posiadają żadnej ochrony.

Kaspersky Lab Polska podsumowuje badania bezpieczeństwa sieci Wi-Fi w polskich miastach prowadzonych w sezonie 2012/2013. Stan zabezpieczeń polskich sieci bezprzewodowych można ocenić jako dobry, martwi jednak dość duża liczba sieci otwartych, które nie posiadają żadnej ochrony.

W edycji 2012/2013 badaniem objęto 11 miast: Bydgoszcz, Częstochowę, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawę oraz Wrocław. Łącznie przeskanowanych zostało 135 tys. sieci bezprzewodowych na trasie o długości 616 km. Łączny czas badania wyniósł 70 godzin. Każde skanowanie przeprowadzane było przy użyciu odpowiednio skonfigurowanego sprzętu z anteną dookólną, umieszczoną na dachu samochodu. Oprogramowanie zostało ustawione w taki sposób, by nie zapisywać dwa razy tej samej sieci, co dało pewność że wszystkie wykryte sieci Wi-Fi są unikatowe.

Po przeskanowaniu 11 miast okazało się, że stan zabezpieczeń sieci bezprzewodowych w polskich miastach jest dość dobry. Dominuje szyfrowanie WPA/WPA2, które jest obecnie najlepszą formą ochrony Wi-Fi dostępną w sprzęcie sieciowym. Cieszy także stosunkowo niski udział standardu WEP, który jest już przestarzały i łatwy do złamania.

Dość niepokojące jest to, że na przebadanej trasie wykryto łącznie niemal 34 tys. otwartych sieci Wi-Fi, z którymi bez większych przeszkód można się połączyć przy użyciu dowolnego laptopa, smartfona czy tabletu. Gdyby jedna taka sieć przypadała na jednego mieszkańca, odpowiadałoby to miastu wielkości Cieszyna, a badaniu sprawdzono zaledwie ułamek wszystkich sieci bezprzewodowych w Polsce. Warto dodać, że otwarte hotspoty, które z założenia nie posiadają żadnych zabezpieczeń, stanowią poniżej jednego procenta tej liczby.



Najlepiej zabezpieczonymi miastami w Polsce okazały się kolejno:

  1. Wrocław - 65,34% sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2,
  2. Szczecin - 62,95% sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2,
  3. Poznań - 62,26% sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2.

Wrocław, Szczecin i Poznań posiadały najwięcej sieci bezprzewodowych zabezpieczonych algorytmem WPA lub WPA2. Na uwagę zasługuje także Trójmiasto - działa tam niespełna 10% sieci z przestarzałym standardem WEP, który obecnie nie oferuje wystarczającego bezpieczeństwa.

Miasta z najmniejszą liczbą sieci otwartych (bez żadnych zabezpieczeń) to:
  1. Szczecin - 17,58% sieci otwartych,
  2. Toruń - 18,15% sieci otwartych,
  3. Poznań - 19,21 % sieci otwartych.

Łatwo zauważyć, że Szczecin oraz Poznań posiadają najwięcej sieci zabezpieczonych najlepszymi dostępnymi metodami oraz jednocześnie najmniej sieci bez szyfrowania.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Kaspersky Lab