DAJ CYNK

Milion kierowców z mPrawem Jazdy. Aplikację mObywatel czekają zmiany

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Milion kierowców z mPrawem Jazdy. Aplikację mObywatel czekają zmiany

Ponad milion kierowców korzysta już z mPrawa Jazdy w aplikacji mObywatel. Z rządowych zapowiedzi wynika, że mObywatela czeka wkrótce kilka zmian. Co nowego się pojawi?

Cyfrowe prawo jest dostępne w aplikacji mObywatelu od 5 grudnia 2020 r. Okazało się, że taka forma dokumentu wzbudziła duże zainteresowanie wśród polskich kierowców.  W weekend swoje mPrawo Jazdy pobrał milionowy użytkownik. W sumie z cyfrowego dokumentu korzysta już 1 006 522 użytkowników. Natomiast mObywatela w swoich telefonach ma 2 343 286 Polaków. 

mPrawo Jazdy nie zastępuje całkowicie tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Ktoś, kto chce mieć mPrawo Jazdy, musi też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy. Można jednak w razie kontroli drogowej legitymować się cyfrową wersją, za to tę plastikową zostawić w domu.

W mPrawie Jazdy znajdziemy niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mTożsamości, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym

 – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Są też inne, niewielkie różnice. W mPrawie Jazdy numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych.

Zobacz: Prawie 900 tysięcy polskich kierowców korzysta z mPrawa Jazdy

Aplikacja mObywatel: będą zmiany

Marek Zagórski zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu w sklepach App Store i Google Play udostępniona zostanie nowa wersja aplikacji mObywatel z istotnymi zmianami.

Jakie to zmiany? Pomysłodawcy aplikacji odchodzą od nazwy mTożsamość w module, który jest odzwierciedleniem danych z dowodu osobistego. Większość użytkowników aplikacji i tak używała nazwy mObywatel, niezależnie od usługi, z której korzystali.

Drugą istotną zmianą jest wprowadzenie nowego wzoru dokumentu mObywatel. Zostanie w nim wzmocniona prywatność. Na elektronicznym blankiecie znajdą się wyłącznie podstawowe informacje. Szczegółowe dane będą umieszczone niżej, czyli pod dokumentem. Nowy wzór dokumentu wyraźnie wskazywać będzie aktualny status dokumentu. Ułatwi to szybką, wizualną weryfikację jego ważności.

Zobacz: mObywatel w nowej odsłonie: odświeżony wygląd, zmiany w module mPojazd i inne

Kolejna nowość to rozszerzony zakres danych. Użytkownicy zwracali uwagę, że mObywatel powinien zawierać np. informacje o adresie zameldowania, nazwisko rodowe czy imiona rodziców. Takie zmiany też się więc pojawią.

Stary wzór dokumentu (z nazwą mTożsamość) będzie uznawany do końca 2021 roku. Od 2022 roku uznawany będzie wyłącznie nowy wzór dokumentu (z nazwą mObywatel). W okresie przejściowym będzie można legitymować się dowolnym wzorem (zależnie od posiadanej wersji aplikacji).

Zobacz: mPrawo Jazdy już oficjalnie. Plastikowy dokument możemy zostawić w domu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Cyfryzacja KPRM