DAJ CYNK

Darmowy roaming UE do 2032 roku – osiągnięto porozumienie

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Roaming UE 2032 porozumienie

Unijny program roamingu po cenach krajowym (RLAH) zostanie przedłużony do 2032 roku – wynika ze wstępnego porozumienia, które właśnie osiągnęli negocjatorzy z Rady i Parlamentu Europejskiego.

Zaktualizowane przepisy dotyczące roamingu w Unii Europejskiej spowodują, że będzie można nadal wykonywać połączenia telefoniczne, wysyłać SMS-y oraz przeglądać Internet podczas podróży po państwach UE bez martwienia się o rachunek za to. 30 czerwca 2022 roku wygasa aktualne rozporządzenie w tej sprawie.

Zobacz: UE szykuje nowe przepisy roamingowe. RLAH o 10 lat dłużej
Zobacz: Nie, Play nie korzysta z roamingu w Plusie

Polityka "roamingu po cenach krajowych" sprawiła, że komunikacja stała się łatwiejsza i tańsza za każdym razem, gdy ludzie podróżują po Europie. Nic więc dziwnego, że jest to jeden z największych sukcesów jednolitego rynku cyfrowego. Bardzo się cieszę, że prezydencja słoweńska osiągnęła porozumienie polityczne z Parlamentem Europejskim na czas, tak aby zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa mogli nadal czerpać z tych wymiernych korzyści, które wspierają również jedną z naszych najbardziej podstawowych wartości, a mianowicie swobodny przepływ osób w UE.

– powiedział Boštjan Koritnik, słoweński minister administracji publicznej, przewodniczący Rady

Zmienione rozporządzenie w sprawie roamingu dostosowuje maksymalne ceny hurtowe tak, aby zapewnić operatorom w całej Unii zrównoważony sposób świadczenia detalicznych usług roamingu po cenach krajowych. Komisja Europejska będzie na bieżąco sprawdzać sytuację i, w stosownych przypadkach, przedstawi nowy wniosek ustawodawczy w sprawie uregulowania pułapów cen hurtowych i ewentualnie innych aspektów rynku roamingu.

Polityka dozwolonego użytku, która ma na celu zapobieganie stałemu roamingowi, będzie kontynuowana. Komisja może zaproponować zmiany w nim po dokładnej analizie rynku i należytej ocenie potencjalnego wpływu.

Zmienione rozporządzenie obejmuje środki mające na celu zapewnienie dobrej jakości obsługi klienta pod względem jakości usług i dostępu do służb ratunkowych, w tym dla osób o specjalnych potrzebach. Zwiększa przejrzystość usług, które mogą podlegać dodatkowym kosztom, a także chroni klientów przed wysokimi rachunkami wynikającymi z nieumyślnego korzystania z roamingu w sieciach telefonii komórkowej na promach lub samolotach.

Wstępne porozumienie wymaga jeszcze zatwierdzeniu przez Radę i cały Parlament Europejski. Prezydencja słoweńska zamierza 15 grudnia tego roku przedłożyć porozumienie Komitetowi Stałych Przedstawicieli Rady (Coreperowi).

Zobacz: Uniwersalna ładowarka UE to technologiczny staroć. Ekspert krytykuje
Zobacz: Szwecja chce zakazu kopania kryptowalut w całej Unii Europejskiej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: europa.eu