UKE skontrolował wzmacniacze GSM. Są nie w pełni legalne, a do tego obarczone wadami
Urząd Komunikacji Elektronicznej skontrolował dostępne na rynku wzmacniacze GSM. Na 8 urządzeń aż 5 z nich nie spełniło stawianych im wymagań.

Prawo do instalowania i użytkowania wzmacniaczy sygnału, zwanych popularnie repeaterami GSM lub wzmacniaczami GSM, mają wyłącznie operatorzy telekomunikacyjni. Zgodnie z obowiązującym w Polsce przepisami, osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, które samodzielnie instalują i używają repeaterów, czynią to bezprawnie. Mimo tego urządzenia te wciąż są stosowane przez osoby nieuprawnione i można je kupić w niektórych sklepach z elektroniką.



Urząd Komunikacji Elektronicznej wziął te urządzenia pod lupę, wybierając 8 modeli, dostępnych na naszym rynku. Kontrola polegała na sprawdzeniu:
- czy producent załączył informacje o ograniczeniach w użytkowaniu wzmacniaczy GSM na terenie Polski,
- czy wystawił i dołączył deklarację zgodności oraz instrukcję dla oferowanego wyrobu,
- czy na wyrobie znajduje się oznakowanie zgodności CE,
- czy producent oraz importer umieścili na wyrobie lub opakowaniu informacje o swoich danych teleadresowych, a także dane identyfikujące urządzenie.
Pięć modeli urządzeń nie spełniło tych wymagań, z czego w dwóch przypadkach brak było informacji o ograniczeniach w ich użytkowaniu.
Zobacz: UKE przypomina: wzmacniacze GSM mogą być instalowane wyłącznie przez operatorów telekomunikacyjnych
Połowa modeli wyrobów została dodatkowo poddana badaniom laboratoryjnym, z czego jeden nie spełnił wymagań technicznych. Mogło to narazić innych użytkowników na pogorszenie jakości odbioru sygnału GSM lub zakłócać pracę innych urządzeń radiowych. I tak wśród urządzeń, które nie spełniły wymogów, znalazły się modele repeaterów: LineComp GSM900, LineComp JH-GW23, SIGNAL GSM-305, SIGNAL GSM-505 i SIGNAL GSM-1205. Kontrolę pozytywnie przeszły za to urządzenia firmy Hauptec. Pierwszy z nich wykorzystuje częstotliwości radiowe niezgodnie z obowiązującymi przepisami
Szczegółowy raport poniżej.
Nieautoryzowane użytkowanie repeaterów GSM jest obłożone sankcjami: karą grzywny w wysokości do 1000 złotych, a w przypadku działania uporczywego karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń w stosowaniu repeaterów Wi-Fi.