DAJ CYNK

Unia robi rewolucję w dowodach. Klamka zapadła 8 października

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Unia robi rewolucję w dowodach. Klamka zapadła 8 października

Dwa ważne dokumenty — paszport i dowód osobisty — przejdą ogromne zmiany. Zdecydowała o tym Komisja Europejska.

Komisja Europejska zdecydowała o dużych zmiana w kwestii paszportów oraz dowodów osobistych. Decyzja zapadła we wtorek 8 października. Można powiedzieć, że Unia chce wzorować się na Polsce.

Dowód i paszport do zmiany

Komisja Europejska przyjęła w sumie dwa wnioski, których efektem ma być cyfryzacja paszportów oraz dowodów osobistych. Te dwa ważne dokumenty mają być dostępne dla mieszkańców Unii Europejskiej na smartfonach. Dzięki temu podróżowanie po strefie Schengen ma być łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Cyfrowe wersje dokumentów mają zawierać te same informacje, które przechowywane są w chipie dowodu osobistego oraz paszportu. Chodzi między innymi o zdjęcie. Natomiast nie będą zawierały odcisku palca.

Cyfrowy dokument podróży może być przechowywany w telefonie komórkowym. Prośba o tę cyfrową wersję swoich dokumentów lub korzystanie z niej będzie całkowicie dobrowolna, a podróżni będą mogli z niej bezpłatnie skorzystać.

- pisze Komisja Europejska w swoim komunikacie.

W tym celu powstanie europejska aplikacja Digital Travel, która pozwoli na przechowywanie wspomnianych dokumentów. Zostanie ona opracowana przez Komisję Europejską przy wsparciu eu-LISA i wdrożona na szczeblu Unii Europejskiej.

Unia Europejska zwraca uwagę, że w samym 2023 roku zarejestrowano prawie 600 mln przekroczeń granicy w strefie Schengen. Dzięki cyfrowym wersjom dokumentów ma to być sprawniejsze i szybsze, także z perspektywy samych obywateli. Zdaniem urzędników zmniejszy to też obciążenia administracyjne i poprawi skuteczność kontroli granicznych.

Można powiedzieć, że cała Unia Europejska dostanie swoją wersję mObywatela.

Zobacz: Znowu cyrki z abonamentem RTV. Kolejna zmiana od stycznia
Zobacz: Fiskus wzywa Polaków na dywanik. Odmowa oznacza karę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Anna Rymsza (Xyrcon)

Źródło tekstu: Komisja Europejska