DAJ CYNK

Droga ku cyfrowej dekadzie – jest porozumienie w sprawie unijnego programu

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Unia europejska porozumienie droga ku cyfrowej dekadzie

Parlament Europejski oraz Rada UE osiągnęły porozumienie w spawie programu Droga ku cyfrowej dekadzie. Określa on politykę Unii w sprawie transformacji cyfrowej do 2030 roku.

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej w sprawie programu „Droga ku cyfrowej dekadzie”. W programie tym ustanowiono mechanizm monitorowania i współpracy, mające pozwolić osiągnąć wspólne cele w zakresie transformacji cyfrowej Europy, określone w cyfrowym kompasie na 2030 rok. Mechanizm ten dotyczy obszaru umiejętności i infrastruktury, w tym łączności, cyfryzacji przedsiębiorstw i obszaru internetowych usług publicznych, a także poszanowania praw i zasad cyfrowych UE przy realizacji ogólnych celów.

W cyfrowej dekadzie chodzi o to, by technologia cyfrowa przynosiła korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom oraz by wszyscy mogli zdobyć umiejętności pozwalające na uczestnictwo w społeczeństwie cyfrowym. Chodzi o wzmocnienie pozycji. O wzmocnienie pozycji przedsiębiorstw, o infrastrukturę, dzięki której mamy połączenie z Internetem oraz o to, by usługi administracji rządowej stały się dostępniejsze dla obywateli. Transformacja cyfrowa Europy stworzy szanse dla wszystkich.

– powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza KE do spraw Europy na miarę ery cyfrowej

Droga ku cyfrowej dekadzie to sposób na bardziej innowacyjną, sprzyjającą włączeniu społecznemu i zrównoważoną przyszłość Europy. Uwolnienie potencjału transformacji cyfrowej, w szczególności poprzez tworzenie i realizację projektów wielokrajowych, utoruje drogę dla konkurencyjnej i suwerennej Europy. Musimy szybko wkroczyć na drogą cyfrowej dekady, aby Europa była gotowa na wyzwania w zmieniającym się i wzajemnie połączonym świecie.

– dodał Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego

Droga ku cyfrowej dekadzie

Aby skutecznie monitorować postępy, Komisja Europejska opracuje wraz z państwami członkowskimi prognozowane trajektorie realizacji każdego z celów cyfrowych na poziomie unijnym. Z kolei państwa członkowskie zaproponują krajowe strategiczne plany działania, w których przedstawią prognozowane na szczeblu krajowym trajektorie i działania służące osiągnięciu wspomnianych celów, w tym planowane środki regulacyjne i inwestycje.

Postępy będą mierzone za pomocą kluczowych wskaźników efektywności opartych na wzmocnionym indeksie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) i będą oceniane na podstawie opracowanych trajektorii w corocznym sprawozdaniu na temat stanu cyfrowej dekady, które zostanie przedstawione Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE. Aby przedstawić kompleksowy przegląd i analizę transformacji cyfrowej, w sprawozdaniu dokonany zostanie również przegląd postępów w odniesieniu do określonych w cyfrowej dekadzie konkretnych celów, celów ogólnych, praw i zasad.

Państwa członkowskie i Komisja Europejska mają współpracować, aby zająć się obszarami, w których postępy są niewystarczające i w których występują ciągłe odstępstwa od trajektorii krajowych. Na każdym etapie Komisja i państwa członkowskie mogą podejmować wspólne zobowiązania i tworzyć projekty wielokrajowe, aby osiągnąć cele cyfrowe na 2030 rok. Do 2026 roku Komisja Europejska dokona przeglądu celów, aby ocenić i podsumować sytuację w zakresie postępów technologicznych, gospodarczych i społecznych.

Projekty wielokrajowe

Komisja Europejska określiła wstępną listę obszarów na potrzeby inwestycji w projekty wielokrajowe, obejmującą między innymi wspólną infrastrukturę danych, budowę korytarzy 5G, podłączoną do sieci administrację publiczną, obliczenia wielkiej skali, europejską infrastrukturę usług blockchain i procesory o niskim poborze mocy. Komisja ma pomóc państwom członkowskim w definiowaniu i opracowywaniu projektów wielokrajowych oraz może zaproponować niektóre z nich w trakcie cyklu współpracy.

Ten program polityki ustanawia nowy instrument prawny – konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej. Konsorcjum to pomoże we wdrażaniu projektów wielokrajowych i ułatwi państwom członkowskim współpracę w obszarze inwestycji w infrastrukturę cyfrową.

Dalsze działania

Porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę UE wymaga obecnie formalnego zatwierdzenia przez obu współprawodawców. Po zatwierdzeniu program polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie” wejdzie w życie.

Pierwszym krokiem po wejściu w życie tego programu będzie opracowanie przez Komisję oraz państwa członkowskie kluczowych wskaźników efektywności do zmierzenia postępów w realizacji celów cyfrowych na 2030 rok w ramach przygotowania pierwszego corocznego sprawozdania na temat stanu cyfrowej dekady, które ma zostać przyjęte już w czerwcu 2023 roku. Kluczowe wskaźniki efektywności zostaną zapisane w akcie wykonawczym. W ciągu dziewięciu miesięcy państwa członkowskie przedstawią pierwsze krajowe strategiczne plany działania, które rozpoczną cykl współpracy. 

Zobacz: Trochę szok. Rosja chce skopiować prawo Unii Europejskiej
Zobacz: Roaming UE – co się zmieni od 1 lipca?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Komisja Europejska