DAJ CYNK

Czy wiesz, ile naprawdę płacisz? Cenniki pod lupą Inspekcji Handlowej

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Czy wiesz, ile naprawdę płacisz? Cenniki pod lupą Inspekcji Handlowej

Inspekcja Handlowa skontrolowała 84 parkingi oraz 125 myjni samochodowych. Wyniki są niepokojące. Aż 23% ze skontrolowanych przedsiębiorców nie dba o prawidłowe informowanie konsumentów o cenach świadczonych usług.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy wiesz dokładnie, ile zapłacisz za mycie samochodu lub pozostawienie go na parkingu? Wydawałoby się, że odpowiedź powinna być oczywista, ale rzeczywistość może zaskakiwać. Wyniki kontroli przeprowadzonych w 2023 roku przez Inspekcję Handlową na terenie całej Polski pokazują, że wielu przedsiębiorców nie spełnia swoich obowiązków w zakresie informowania o cenach świadczonych usług.

Przeprowadzone kontrole objęły 84 parkingi i 125 myjni samochodowych. Ich celem było sprawdzenie, czy przedsiębiorcy w sposób przejrzysty i jednoznaczny informują konsumentów o kosztach, jakie poniosą za skorzystanie z usług. Jak podkreśla Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny:

Podstawowym prawem konsumenta jest prawo do informacji. Przedsiębiorca nie może utrudniać dostępu do cennika usług. Musi być on widoczny, niebudzący wątpliwości, jednoznaczny i umożliwiający porównanie cen. Konsument powinien mieć możliwość ustalenia, ile w rzeczywistości zapłaci za pozostawienie swojego samochodu na parkingu czy jego umycie, a także wybrania najkorzystniejszej dla siebie oferty.

Nieprawidłowości na parkingach i w myjniach

Kontrole wykazały, że blisko 23% skontrolowanych przedsiębiorców nie przestrzegało obowiązku prawidłowego informowania o cenach. W przypadku 26 parkingów i 22 myjni stwierdzono różnego rodzaju nieprawidłowości, w tym:

  • brak cenników,
  • nieczytelne umiejscowienie informacji o cenach lub podawanie ich w formie budzącej wątpliwości, np. „od… do…”.

Tego rodzaju praktyki utrudniają konsumentom świadome podjęcie decyzji, ponieważ nie mają oni pewności, ile zapłacą za daną usługę.

Szef UOKiK przypomina, że ceny usług muszą być jednoznaczne. Konsument ma prawo wiedzieć, ile kosztuje usługa, z której zamierza skorzystać, aby móc wybrać najkorzystniejszą ofertę. Przedsiębiorcy, którzy nie spełniają tego obowiązku, narażają się na surowe kary. Za brak rzetelnego informowania o cenach grozi kara do 20 tys. zł.

Kary i działania naprawcze

W wyniku przeprowadzonych kontroli nałożono kary pieniężne na 32 przedsiębiorców na łączną kwotę około 40 tys. zł. Większość z nich podjęła jednak dobrowolne działania naprawcze, co świadczy o rosnącej świadomości praw konsumenta wśród przedsiębiorców. W 6 przypadkach Inspekcja Handlowa odstąpiła od nałożenia kar ze względu na znikomą wagę naruszeń oraz fakt, że przedsiębiorcy szybko zaniechali stosowania nieuczciwych praktyk.

Działania UOKiK dla kierowców

Kontrole w myjniach i na parkingach to tylko część działań UOKiK, mających na celu ochronę praw kierowców. Urząd regularnie bada także jakość paliw sprzedawanych na stacjach w całej Polsce, a wyniki tych badań publikowane są na stronie internetowej uokik.gov.pl. UOKiK aktywnie przeciwdziała również nieuczciwym praktykom zarządców parkingów, takim jak ograniczanie sposobu składania reklamacji czy naliczanie dodatkowych opłat za niezapłacone bilety parkingowe. Każdego roku prowadzone są w tej sprawie liczne postępowania.

Prawa konsumenta na pierwszym miejscu

Jako konsument masz prawo do pełnej i rzetelnej informacji:

  • Wjeżdżając na parking, powinieneś wiedzieć, ile zapłacisz – cena powinna być widoczna, przedstawiona w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości.
  • Masz prawo wiedzieć dokładnie, ile zapłacisz za pozostawienie samochodu na parkingu czy też jego umycie – sprawdzaj cenę za minutę, godzinę.
  • Jeśli przedsiębiorca ogłasza promocję, masz prawo znać najniższą cenę z 30 dni przed obniżką.
  • Nie znalazłeś cennika usług? Poinformuj o tym Inspekcję Handlową w Twoim województwie.

Zobacz: Temu i Shein pod lupą. Wyniki raportu zatrważają
Zobacz: Skończyło się rumakowanie. Booking z gigantyczną karą

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: UOKiK