DAJ CYNK

HMD pracuje nad alternatywą dla smartfonu. Stawką jest zdrowie psychiczne

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

HMD rozpoczęło pracę nad stworzeniem telefonu będącego alternatywą dla smartfonu. Projekt „Better Phone Project” ma dać rodzicom kontrolę nad tym, jak ich dziecko spędza czas przed ekranem i w jaki sposób korzysta z mediów społecznościowych. 

Uruchamiając projekt „Better Phone Project”, HMD za cel stawia sobie zachowanie zdrowia psychicznego następnego pokolenia. Razem z rodzicami producent chce współtworzyć telefon, który zapewni równowagę i pozwoli ochronić dzieci przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą internet i uzależnienie od mediów społecznościowych. HMD ma też nadzieję, że nowy pomysł spodoba się również pokoleniu Z, które zauważyło potrzebę cyfrowego detoksu.  

HMD współpracuje również z wieloma ekspertami, organizatorami kampanii i grupami wsparcia rodziców, aby lepiej zrozumieć potrzeby i znaleźć odpowiednie rozwiązania problemów, z jakimi mierzą się rodzice.

Każdy uczestnik programu „Better Phone Project” będzie miał dostęp do globalnych warsztatów, a także będzie mógł brać udział w dyskusji na forach. Chętni mogą zarejestrować się na stronie https://www.hmd.com/en_int/better-phone-project.

W ramach projektu „Better Phone Project” HMD zleciło globalne badania, aby mieć pełen wgląd w problemy, z którymi mierzą się rodzice, jeśli chodzi o ich dzieci i korzystanie ze smartfonów. 

Rodzice żałują, że dali dzieciom smartfony

Wyniki ujawniły, że 11 lat to średni wiek, w którym rodzic po raz pierwszy przekazuje dziecku smartfon – ale wielu przyznało, że chcieliby poczekać dłużej. 

Ankieta przeprowadzona wśród 10 tys. rodziców w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Niemczech i Australii wykazała, że ponad połowa respondentów żałuje, że ich dziecko korzysta ze smartfonu w tak młodym wieku. Jedna trzecia ankietowanych wymieniła negatywne skutki korzystania z urządzenia i zmiany osobowości. Szczególne obawy dotyczą niekorzystnego wpływu aplikacji społecznościowych.  

Aż 70% ankietowanych rodziców przyznało, że ich dzieciństwo bez smartfonów oznaczało, że bardziej angażowali się w życie rodzinne. 55% twierdzi, że korzystanie z telefonu przez ich dziecko jest źródłem wielkich kłótni, a jedna trzecia płakała z powodu obsesji dziecka na punkcie telefonu. 

Około 64% ankietowanych rodziców stwierdziło, że korzystanie ze smartfonu negatywnie wpływa na sen ich dziecka, 61% uważa, że zmniejsza to ilość podejmowanej przez nie aktywności fizycznej, a ponad połowa (54%) martwi się, że zmniejszy to ilość czasu spędzanego na spotkaniach towarzyskich z przyjaciółmi. 

Zobacz: Deutsche Telekom szokuje deepfakiem. Chodzi o bezpieczeństwo dzieci
Zobacz: Facebook niczym papierosy? Proponowane konkretne działania

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: HMD