DAJ CYNK

Rosja prezentuje swoją elektronikę. Czy mamy czego zazdrościć?

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Sprzęt

Rosja prezentuje swoją elektronikę. Targi szrotu czy przyzwoity sprzęt?

Rosyjski państwowy konglomerat technologiczny Rostec, zmotywowany zapewne zachodnimi sankcjami, postanowił zaprezentować kilka cudeniek stworzonych w lokalnych zakładach. 

Moskiewski Goszakaz to coroczne ogólnorosyjskie forum biznesu, odbywające się w pierwszych dniach kwietnia. Tym razem jednak, z przyczyn oczywistych, organizatorzy musieli nieco zmienić formułę imprezy, przekształcając debatę nad możliwościami w pokaz siły lokalnego przemysłu. Manifestem namacalnym miała być krajowa elektronika.

Jeśli komuś cisną się teraz na usta żarty o ruskich jajkach, to może wziąć na wstrzymanie. Rosjanie pokazali bowiem kilka rozwiązań, które może i czapki z głowy nie strącą, ale mogą być pewnym urozmaiceniem na zdominowanym przez OEM-y rynku telekomunikacji i technologii. Oczywiście pod warunkiem, że działają tak, jak zostało obiecane – a wiemy, że akurat w przypadku rosyjskiej produkcji może być z tym różnie, niemniej to już inna sprawa.

Zobacz: Rosja. Sen o potędze utopiony w zawilgoconym magazynie

Gwiazdą wieczoru był modułowy router Ethernet, oparty na autorskim procesorze Bajkał BE-T1000. O samym urządzeniu wiemy niewiele. Prócz tego, że ma ponoć specjalne mechanizmy chroniące przez atakami DDoS i możliwość wybudzenia po sieci, przez co, jak zapewnia Rostec, świetnie nadaje się do budowy systemów wideokonferencyjnych bądź monitoringu. 

Bajkał BE–T1000: architektura MIPS32 w 32 nm

Osobliwość stanowi natomiast sam procesor, który po raz pierwszy trafia do produktu masowego. Bajkał BE-T1000 to konstrukcja zgodna z rosyjskim certyfikatem TORP, czyli sprzęt telekomunikacyjny produkcji krajowej. Choć tak naprawdę nie uświadczymy tu w pełni niezależnego łańcucha dostaw, bo produkcja w procesie litograficznym klasy 32 nm realizowana jest najprawdopodobniej na Tajwanie.

Co jednak mieli zaprojektować sami Rosjanie, to ta konkretna jednostka, bazująca na modelu programowym MIPS32 i mikroarchitekturze P5600 r5, dodajmy. Rzeczony układ ma dwa rdzenie o taktowaniu 1,2 GHz, a także 128 KB pamięci L2 i 1 MB pamięci L2. Idąc dalej, na pokładzie znajdziemy m.in. kontroler pamięci DDR3-1600, USB w standardzie 2.0 czy SATA 6 Gb/s. W końcu pojawia się też kwestia nadrzędna z perspektywy niniejszego zastosowania, a mianowicie 10-gigabitowy Ethernet. Jest to tym samym swoista wypadkowa starszego z nowszym, ale ma duże szanse zdać egzamin.

Co jeszcze? Rostec pokazał m.in. miniaturowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1280x1024 px, przeznaczony do wszelkiej maści nagłownych systemów informacyjnych i rozrywkowych, który ponoć od zera wyprodukowano w Federacji Rosyjskiej. Wymiary prototypu to raptem 15,5x12,5 mm. Na wystawie koncernu Sozvezdie pojawiły się z kolei cyfrowe stacje radiowe DMR o zwiększonej odporności na zakłócenia, ze sprzętowym szyfrowaniem.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Materiały prasowe

Źródło tekstu: 4PDA, oprac. własne