DAJ CYNK

Rosja się wycofuje. Smartfonów nie będzie

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Sprzęt

Rosja się wycofuje. Smartfonów nie będzie

To znaczy, może będą, ale wbrew pierwotnym założeniom nie sfinansuje ich Ministerstwo Transformacji Cyfrowej. Całe przedsięwzięcie zrzucono na barki jednej z państwowych spółek.

Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku świat obiegła informacja, że rząd Federacji Rosyjskiej zamierza zainwestować aż 480 mld rubli, by wyrzucić z lokalnego rynku smartfony z Androidem i iOS. Początkowy plan ten był wręcz niezwykle brawurowy. Obejmował bowiem stworzenie zarówno systemu operacyjnego, jak i samych urządzeń, które to w dodatku miały być dystrybuowane niemal za darmo.

Dziś wiemy już, że odważne deklaracje rosyjskich urzędników nie zostaną zrealizowane, a przynajmniej nie w swym pierwotnym kształcie. Jak informuje Ministerstwo Transformacji Cyfrowej FR, projekt rosyjskiego systemu mobilnego nie znalazł się w budżecie na rok 2023. Co prawda wolną rękę w jego realizacji otrzymał Rostelecom, państwowy operator komórkowy, ale niezbędne środki spółka musi pozyskać własnym sumptem. W dodatku nie otrzyma przy tym żadnych szczególnych subwencji ani ulg.

Tak więc Aurory B2C raczej nie będzie, ale jest Android AOSP

Kwestia dopłat do urządzeń pozostaje otwarta, choć siłą rzeczy spada na dalszy plan. Ciężko wszak debatować nad produktem końcowym w postaci smartfonu, gdy pod znakiem zapytania staje jego kluczowy komponent – system operacyjny. Zwłaszcza, że, jak wcześniej informowano, sam OS to ledwie wierzchołek góry lodowej. 

O ile bowiem jako podstawę planowano wykorzystać istniejący już system Aurora, dotąd znany z sektora B2B, o tyle trzeba jeszcze przygotować szeroki pakiet usług towarzyszących, takich jak choćby mapy wraz z odpowiednim API. To oczywiście sprawia, że koszty drastycznie rosną – a bez kremlowskiego portfela pozytywny finał wydaje się mało realny.

Co ciekawe, prawdopodobnie Rostelecom już wcześniej wiedział o wstrzymaniu finansowania, bo w międzyczasie zdążył wejść w spółkę celową z VK, a także Sbierbankiem, deklarując chęć stworzenia OS-u opartego na Androidzie AOSP. Takie podejście góruje na pewno z ekonomicznego punktu widzenia. Koniec końców dużą część usług i narzędzi można po prostu zapożyczyć. Niewykluczone więc, że projekt rosyjskich smartfonów będzie kontynuowany, tyle że już nie z Aurorą, lecz forkiem Androida, na pokładzie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock / Kaspars Grinvalds

Źródło tekstu: Kommiersant, oprac. własne