DAJ CYNK

W Galaxy S23 jednego zabrakło. Apple to ma

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Galaxy S23 Ultra

Premiera nowych smartfonów Samsunga z serii Galaxy S23 nie zaskoczyła nowinkami technologicznymi, choć smartfony zostały solidnie usprawnione. Zabrakło jednej z zapowiadanych wcześniej funkcji. Samsung tłumaczy dlaczego.

Chodzi o komunikację satelitarną. O tym, że w Samsungach Galaxy S23 miało się pojawić takie rozwiązanie, nawet lepsze od tego, co zapewniają iPhone’y 14, donosiły branżowe media z Korei. Samsung miał połączyć siły z Iridium Communication, operatorem systemu 66 satelitów rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Dzięki nim smartfony z serii Galaxy S23 miały pozwolić na wysyłanie drogą satelitarną wiadomości tekstowych i obrazów w niskiej rozdzielczości, nie tylko jako komunikaty alarmowe. Taka funkcja może się przydać wszędzie tam, gdzie nie ma zasięgu tradycyjnej sieci komórkowej.

Zobacz: Galaxy S23 z komunikacją satelitarną. Lepiej niż u Apple

Ostatecznie w najnowszej generacji flagowców Samsunga tej funkcji zabrakło. Szef koreańskiego koncernu, Roh Tae-Moon, w rozmowie z serwisem CNET wyjaśnił dlaczego. Stwierdził, że istnieje zainteresowanie łącznością satelitarną w smartfonach i w przyszłości może się pojawić, jednak na razie jest na to zbyt wcześnie. Zdaniem szefa Samsunga, obecnie smartfony nie są gotowe na pełne działanie takiej funkcji.

Roh Tae-Moon zapewnił jednak, że gdy przyjdzie odpowiedni czas, poprawi się infrastruktura satelitarna i technologia będzie na to w pełni gotowa, to mobilny dział odpowiedzialny za smartfony Samsung Galaxy będzie myślał nad wprowadzeniem tej funkcji.

Szef Samsunga przekonuje, że łączność satelitarna jest tylko jednym ze sposobów na ulepszenie smartfonów do zastosowań awaryjnych. Zamiast tego producent na razie koncentruje się na ulepszeniu działania 5G w smartfonach i zawartych w nich czujników. 

Roh Tae-Moon przekonuje, że na obecnym etapie rozwoju łączność satelitarna w smartfonach nie jest rozwiązaniem, które może zapewniać użytkownikom pełne poczucie bezpieczeństwa.

Być może jednak szef Samsunga wkrótce zmieni zdanie. Jedną z funkcji, która zadebiutowała w układach Snapdragon 8 Gen 2, jest właśnie łączność satelitarna. Qualcomm współpracował w tej sprawie z Iridium, by zapewnić w swoich układach dostęp do pasma L, zapewniającego stabilną łączność satelitarną niezależnie od warunków pogodowych. Na razie jednak taka usługa nie jest oferowana i ma się pojawić dopiero w drugiej połowie 2023 roku

Co więcej, smartfony będą musiały być do tego przygotowane sprzętowo (chodzi m.in. o dodatkowe anteny), więc nie ma gwarancji, że każdy model z Snapdragonem 8 Gen 2 połączy się z Iridium. Ostatni element układanki to Android – system Google nie jest jeszcze przygotowany na łączność satelitarną, choć mówi się, że natywne wsparcie dla tej technologii pojawi się w Androidzie 14

Zobacz: Galaxy S23 oficjalnie. Samsung zaprezentował nowe flagowce
Zobacz: Samsung Galaxy S23 w świetnej promocji, ale trzeba się spieszyć
 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl

Źródło tekstu: SamMobile, CNET