DAJ CYNK

Xiaomi Loop LiquidCool z zaworem Tesli to nowa technologia chłodzenia smartfonów

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Xiaomi Loop LiquidCool z zaworem Tesli to nowa technologia chłodzenia smartfonów

Xiaomi zaprezentowało system chłodzenia o nazwie Loop LiquidCool. Producent przekonuje, że przełom w technologii chłodzenia smartfonów, który zapewnia dwukrotnie większą skuteczność obniżania temperatury.

Nadmierne nagrzewanie się smartfonów to problem, który dał się zauważyć w wielu tegorocznych flagowcach, w tym także w smartfonach Xiaomi. Stosowane dotąd układy chłodzenia nie do końca spełniały swoje zadania. Xiaomi obiecuje, że teraz będzie lepiej i prezentuje Loop LiquidCool.

Xiaomi przekonuje, że w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań nowa technologia ma dwukrotnie większą skuteczność chłodzenia i jest najbardziej wydajną metodą chłodzenia smartfonów. Chińska firma zamierza wprowadzić technologię Loop LiquidCool do swoich telefonów w drugiej połowie 2022 roku.

Jak chłodzi Loop LiquidCool?

Inspiracji do stworzenia technologii Loop LiquidCool dostarczyły systemy chłodzące stosowane w przemyśle lotniczym. Nowa metoda Xiaomi wykorzystuje efekt kapilarny, który przyciąga płyn chłodzący do źródła ciepła, następnie odparowuje i rozprasza ciepło w kierunku chłodniejszego obszaru. Chłodziwo skrapla się i jest wychwytywane przez jednokierunkowy zamknięty kanał w kształcie pętli. 

Xiaomi Loop LiquidCool

Loop LiquidCool wykorzystuje pierścieniowy system rurek cieplnych, który składa się z parownika, skraplacza, komory napełniania oraz rurek z gazem i cieczą. Umieszczony przy źródłach ciepła parownik zawiera chłodziwo, które zmienia stan na gazowy, gdy smartfon jest pod dużym obciążeniem. Gaz i strumień powietrza są następnie doprowadzane do skraplacza, gdzie gaz ponownie skrapla się w ciecz. Ciecz jest wchłaniana i zbierana przez maleńkie włókna w komorze napełniania. Parownik napełnia się i jest gotowy do dalszej pracy. 

Technologia Loop LiquidCool wykorzystuje tę samą metodę, co klasyczne chłodzenie z komorą parową. Xiaomi zapewnia jednak, że różnica w wydajności jest znacząca, co jest efektem zastosowania nowego kształtu ciepłowodów.

Konwencjonalne systemy z komorami parowymi nie mają oddzielnych kanałów dla gazu i cieczy, gorące gazy i chłodne ciecze mieszają się i przeszkadzają sobie nawzajem, zwłaszcza przy dużym obciążeniu. Pompa w kształcie pierścienia ma specjalną konstrukcję, która zmniejsza opór przepływu gazu o 30%. Umożliwia to bardziej wydajny obieg pary. Maksymalna wydajność wymiany ciepła wzrasta nawet o 100%.

Zobacz: Xiaomi Mi 11 to niewypał? Snapdragon 888 nagrzewa się, telefon zamyka, aparat zawiesza

W chłodzeniu pomaga zawór Tesli

Wydajny obieg wymaga zastosowania zaworu Tesli w komorze uzupełniania. Zawór Tesli jest jednokierunkowy. Umożliwia przepływ cieczy przez parownik, blokuje jednak ruch gazów w przeciwnym kierunku. Pozwala to na uzyskanie wyższej sprawności obiegu gazu i cieczy w całym układzie. 

Xiaomi Loop LiquidCool

Na testowym smartfonie Xiaomi MIX 4 oryginalna komora parowa została zastąpiona rozwiązaniem Loop LiquidCool Technology. Podczas 30-minutowego testu (granie w grę Genshin Impact z maksymalnymi ustawieniami wideo 60 fps), system chłodzenia utrzymywał urządzenie poniżej maksymalnej temperatury 47,7 °C, a procesor był o 8,6 °C chłodniejszy niż w standardowej wersji. 
Modularna konstrukcja umożliwia zastosowanie technologii Loop LiquidCool w dowolnym typie obudowy. Na przykład, pętla w kształcie prostokąta zapewni więcej miejsca na baterię, moduł kamery i inne elementy.

Zobacz: RedMagic 6S Pro: przezroczysty tył, wiatraczek z RGB, chłodzenie o 20 stopni mniej
Zobacz: Xiaomi prezentuje trzy smartfony z serii Redmi Note 11

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Xiaomi

Źródło tekstu: Xiaomi