DAJ CYNK

MWC2018: T-Mobile - sieć 5G i Internet w samolotach

orson_dzi

Taryfy, promocje, usługi

Podczas targów w Barcelonie Detsche Telekom zaprezentował rozwiązania dotyczące sieci 5G oraz EAN.



Podczas targów w Barcelonie Detsche Telekom zaprezentował rozwiązania dotyczące sieci 5G oraz EAN.

EAN - szybki Internet w samolocie

Prace nad siecią EAN (European Aviation Network) trwają od 2015 roku. W dużym skrócie, chodzi o zapewnienie dostępu do Internetu o wysokiej przepustowości zarówno nad ziemią, jak i nad wodą. Stworzenie sieci wymagało zintegrowania nadajników LTE, których ponad 300 powstało w krajach Unii Europejskiej z satelitami Inmarsat. Ma to zagwarantować dostęp do Internetu o prędkości 75 Mb/s, z mniejszym opóźnieniem niż w przypadku Internetu satelitarnego.



Podczas pokazu zorganizowanego na targach Mobile World Congress zostało nawiązane połączenie ze znajdującym się w samolocie bramkarzem Bayernu Monachium Manuelem Neuerem. Niestety w trakcie pisania tej wiadomości film z tym połączeniem zniknął z serwisu YouTube. O ile tylko pojawi się ponownie, dodamy go do wiadomości.



Połączenie nie było idealne, nie mamy co liczyć (jeszcze) na 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K. Obraz nie był perfekcyjny, momentami delikatnie klatkował. widoczne też było lekkie opóźnienie, ale mimo wszystko całość wyglądała bardzo dobrze. Już w tym roku klienci europejskich linii lotniczych będą mogli swobodnie korzystać z Internetu na pokładzie samolotów.

5G w 2020 roku - zgodnie z planem

Detsche Telekom zapowiada pełną gotowość do uruchomienia sieci 5G w 2020 roku. Wymaga to stałych, bardzo dużych inwestycji w sieć światłowodową, którą połączone będą nadajniki. W samym 2017 roku na terenie Niemiec położonych zostało 40 tys. kilometrów światłowodów, a w całej Europie sieć ma ich już 700 tys. kilometrów. W 2017 roku inwestycje w sieć światłowodową na ternie Europy kosztowały operatora 7 mld euro.

Jedną z formą dostępu do sieci nowej generacji będzie tzw. Virtual Fiber. Ten rodzaj sieci ma być stosowany w miejscach, w których nie opłaca się tworzyć sieci światłowodowej. Jak np. niewielkie osiedla. Prościej będzie doprowadzić jeden kabel, który zostanie podłączony do nadajnika, a ten dalej rozprowadzi Internet o przepustowości nawet 1 Gb/s. Sieć Virtual Fiber jest już testowana na Węgrzech.

Sieć 5G to nie tylko szybki Internet, ale również wiele zastosowań w codziennym życiu. Podczas targów pokazany został przykład wykorzystania 5G w medycynie. Dzięki sieci lekarze będą mieli możliwość skanowania ciała pacjenta i tworzenia wirtualnego modelu w czasie rzeczywistym. Obraz ze skanera może być przekazywany do dowolnego ekranu, np. tabletu lub specjalnych gogli z wbudowanymi ekranami.



ORAN Alliance - sojusz operatorów dla rozwoju 5G

ORAN Alliance łączy największych światowych operatorów - AT&T, China Mobile, Deutsche Telekom, NTT DOCOMO i Orange. To ogólnoświatowy projekt, którego celem jest podnoszenie poziomu otwartości w sieci radiowej systemów bezprzewodowych następnej generacji. Dzięki temu mają one być inteligentniejsze niż sieci poprzedniej generacji. Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte dzisiaj w Tokio.

Sieć staje się inteligentna poprzez zastosowanie systemów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, które w czasie rzeczywistym analizują jej działanie. Dodatkowe zwirtualizowane elementy sieciowe z otwartymi, znormalizowanymi interfejsami będą kluczowymi aspektami projektów referencyjnych opracowanych przez ORAN Alliance.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: T-Mobile; wł