DAJ CYNK

Plus zmieni umowy. Zerwiesz przed czasem, to zapłacisz

Marian Szutiak

Taryfy, promocje, usługi

Plus zmieni umowy. Zerwiesz przed czasem, to zapłacisz

Za nieco ponad miesiąc zacznie obowiązywać nowe Prawo komunikacji elektronicznej. Wymusza ono na operatorach telekomunikacyjnych wprowadzenie zmian w umowach łączących ich z klientami. Wiemy, jakie zmiany czekają abonentów Plusa.

Już 10 listopada 2024 roku wchodzi w życie nowe Prawo komunikacji elektronicznej. W związku z tym spółka Polkomtel, operator sieci Plus, zapowiedział wprowadzenie zmian do umów w ofertach abonamentowych. Oto niektóre z nich:

  • Modyfikacja umowy. Plus może zmienić warunki umowy jednostronnie tylko w określonych przypadkach, na przykłąd gdy wymagają tego nowe przepisy prawa lub decyzja Prezesa UKE. O planowanych zmianach Plus poinformuje z miesięcznym wyprzedzeniem na stronie internetowej i za pośrednictwem trwałego nośnika.
  • Wypowiedzenie umowy. Abonenci będą mogli wypowiedzieć umowę z winy Plusa w przypadku znaczących i powtarzających się rozbieżności między rzeczywistym świadczeniem usług a warunkami umowy (dotyczy to usług telekomunikacyjnych z wyłączeniem Internetu).
  • Opóźnienia w płatnościach. Nowe przepisy regulują procedurę postępowania w przypadku opóźnień w płatnościach. Plus będzie mógł ograniczyć lub zawiesić świadczenie usług po uprzednim powiadomieniu abonenta.
  • Kupuj z Plus. Usługa "Kupuj z Plus" (fakultatywne obciążanie rachunku) będzie wymagała wyraźnej zgody abonenta i autoryzacji każdej transakcji. Wprowadzone zostaną limity kwotowe.
  • Reklamacje. Reklamacje będą mogły dotyczyć również nieprawidłowości w rozliczeniach "Kupuj z Plus".
  • Monitorowanie usług. Plus zapewni abonentom narzędzia do monitorowania wykorzystania usług (internet, połączenia). Abonenci będą informowani o zbliżającym się wyczerpaniu limitów.
  • Przenoszenie numeru. Zmiany dotyczą procedury przenoszenia numerów, w tym sytuacji, gdy przeniesienie nie dojdzie do skutku w terminie.
  • Usługa dostępu do Internetu. Nowe zasady dotyczą zachowania ciągłości usługi dostępu do Internetu przy zmianie operatora.
  • Oferty wiązane. Abonenci będą mieli prawo do wypowiedzenia całej umowy (łącznie z urządzeniem) w przypadku nienależytego jej wykonania.

Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w komunikacie Plusa (plik PDF).

Co, jeśli się nie zgadzam na zmiany?

Abonenci Plusa, którzy nie zgadzają się na zmiany wprowadzane przez zielonego operatora, mają prawo do wypowiedzenia umowy do 10 listopada 2024 roku. Należy jednak pamiętać o konsekwencjach w przypadku zerwania umowy terminowej przed końcem okresu zastrzeżonego.

W przypadku braku akceptacji powyższych zmian przysługuje Państwu prawo wypowiedzenia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Oświadczenie o wypowiedzeniu powinno zostać złożone do dnia 10 listopada 2024 r. Ponieważ powyższe zmiany wynikają wyłącznie z konieczności dostosowania Państwa Umowy do przepisów Ustawy, w przypadku skorzystania z prawa wypowiedzenia Umowy przed upływem czasu oznaczonego na jaki Umowa została zawarta, POLKOMTEL sp. z o.o. będzie uprawniona do dochodzenia od Państwa zwrotu przyznanej ulgi w wysokości i na zasadach wskazanych w tej umowie.

– przypomina Plus

Zmiany również w ofertach MIX

Zmiany czekają również osoby korzystające z plusowych ofert MIX. Szczegółowy opis zmian znajduje się w tym dokumencie (PDF).

Zobacz: Plus też zmienia zasady. Czas zdecydować, czy chcesz rozwiązać umowę
Zobacz: Play dostosuje umowy do nowych przepisów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Anna Rymsza / Telepolis.pl

Źródło tekstu: Plus