DAJ CYNK

BCC za jedną siecią LTE800

WitekT

Wydarzenia

Business Centre Club wyraził swoje poparcie dla koncepcji budowy jednej wspólnej sieci w paśmie 800 MHz, obejmującej całość dostępnego w tym zakresie zasobu częstotliwości.

Business Centre Club wyraził swoje poparcie dla koncepcji budowy jednej wspólnej sieci w paśmie 800 MHz, obejmującej całość dostępnego w tym zakresie zasobu częstotliwości.

BCC uważa, że w interesie wszystkich uczestników rynku (zarówno przedsiębiorców telekomunikacyjnych, jak i użytkowników usług) leży powstanie wspólnej, nowoczesnej infrastruktury sieciowej, wykorzystującej całe dostępne pasmo częstotliwości z zakresu 800 MHz.

Po pierwsze i najważniejsze, wspólna sieć działająca w paśmie 800 MHz uczyni Polskę krajem, w którym ogół społeczeństwa będzie miał dostęp do Internetu o prędkości transmisji od 30 do 100 Mb/s. Dążenie do osiągnięcia tych wskaźników jest nie tylko obowiązkiem Polski wynikającym z Europejskiej Agendy Cyfrowej, ale również najskuteczniejszą drogą walki z wykluczeniem cyfrowym, rozwarstwieniem społecznym, niedostatkiem inwestycji i bezrobociem zwłaszcza w tych regionach Polski, które pozostają tzw. "białymi plamami" na cyfrowej mapie naszego kraju. Skoro nowoczesna sieć telekomunikacyjna działająca w paśmie 800 MHz jest w stanie zapewnić na całym terytorium Polski dostęp do usług szerokopasmowych o odpowiednio wysokich parametrach, to już na etapie poprzedzającym przekazanie rynkowi częstotliwości z tego zakresu należy dołożyć wszelkich starań, aby taka właśnie sieć w Polsce powstała - napisał BCC w komunikacie przesłanym mediom.

BCC zauważa, że powstanie pojedynczej sieci pozwoli w optymalny sposób spożytkować zasoby finansowe operatorów przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną, bo nie będzie ona duplikowana.

Nie do przecenienia są również korzyści dla środowiska i krajobrazu naturalnego, a także zmniejszenie obciążeń biurokratycznych dla wszelkich urzędów i instytucji zaangażowanych w proces budowy sieci - można przeczytać w stanowisku.

Dla BCC ważnym argumentem za wspólną siecią jest zapewnienia wszystkim działającym na polskim rynku przedsiębiorcom telekomunikacyjnym równych warunków konkurowania o użytkownika końcowego. Przedsiębiorcy będą budować swoją przewagę konkurencyjną nie w oparciu o posiadany na wyłączność zasób widma radiowego, ale w oparciu o jakość ofert detalicznych.

Kwestią wymagającą pilnego rozważenia nie jest zatem to, czy warto budować wspólną sieć, ale to, czy państwo ma biernie oczekiwać na to, aż rynek sam podejmie taką inicjatywę, czy też aktywnie tę inicjatywę wesprzeć, za pomocą wszelkich dostępnych mu środków regulacyjnych i politycznych - zastanawia się BCC.

BCC jest zaniepokojone odejściem od polityki regulacyjnej prezentowanej przez poprzednią prezes UKE Annę Streżyńską, która na celu miała osłabianie pozycji największych graczy, a wzmacnianie tych najmniejszych z korzyścią dla obywateli.

Planowana obecnie aukcja na częstotliwości z pasm 800 MHz i 2,6 GHz może tę sytuację zaburzyć prowadząc do powstania (być może) 2 koalicjantów / operatorów przy dominującej pozycji jednego z nich, który będzie mógł dostarczać usługi o lepszej jakości i wyższych przepływnościach (advanced LTE), dlatego sugerujemy rozważne przeanalizowanie zgłaszanych argumentów obu stron i nie podejmowania zbyt szybkich decyzji. Warto również zauważyć, iż w długiej perspektywie nie są planowane kolejne aukcje - zatem podjęta decyzja jest niezmiernie istotna i na długi okres przegrupuje układ sił na tym rynku - napisano w komunikacie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: BCC