DAJ CYNK

Co się zmieni w Prawie Telekomunikacyjnym

WitekT

Wydarzenia

Na dzisiejszej debacie pt.Zmiany na rynku telekomunkacji, informatyki i mediów a nowe prawo telekomunikacyjne, prezes UKE Anna Streżyńska mówiła o nadchodzących zmianach w ustawie Prawo Telekomunikacyjne.

Na dzisiejszej debacie pt.Zmiany na rynku telekomunkacji, informatyki i mediów a nowe prawo telekomunikacyjne, prezes UKE Anna Streżyńska mówiła o nadchodzących zmianach w ustawie Prawo Telekomunikacyjne.

Projekt, który jest teraz na etapie konsultacji społecznych, zakłada szereg zmian. Obejmują one m.in. sposób analizy rynków właściwych, nowy sposób rachunkowości regulacyjnej, możliwość wprowadzania bardziej elastycznych ofert ramowych, lepszą regulację kosztów detalicznych czy nowe procedury przetargowe, które mają uniemożliwić paraliż decyzyjny związany z odwołaniami.

W gestii prezesa UKE będzie leżała wspólna baza numeracji. Będzie ona służyła lepszej obsłudze procedury przenośności numerów, a także usług lokalizacyjnych związanych z bezpieczeństwem (112).

Wzmocniona zostanie pozycja klienta względem firm telekomunikacyjnych – poprzez nowe procedury mediacyjne, wprowadzenie rozstrzygania sporów decyzją administracyjną, a także nałożenia szerszych obowiązków informacyjnych na operatorów. Planowane jest także wprowadzenie kodeksu dobrych praktyk dla podmiotów świadczących usługi dodane.

Wzmocniony zostanie prezes UKE. Zwiększy się zakres kar i kontroli wdrażania decyzji przez operatorów. Prezes będzie także mógł odstąpić od ukarania operatora albo nałożyć na niego progresywne kary.

Zwiększony zostanie nadzór nad prezesem UKE, poprzez obowiązek składania przez niego corocznych raportów z pracy na ręce ministra właściwego dla łączności. Ma to, w zamierzeniu twórców poprawki wykluczyć sytuacje, które miały miejsce za prezesury Witolda Grabosia.

W debacie, oprócz Anny Streżyńskiej, uczestniczy m.in. Marek Sowa (wiceprezes UPC), Dominik Libicki (prezes Polsatu Cyfrowego), Jerzy Sadowski (dyrektor departamentu i strategii Polkomtela), Jacek Kalinowski (rzecznik Grupy TP), Władysław Wilkans (członek zarządu Telekomunikacji Kolejowej) i Jarosław Stareczewski (prezes NOM). Co bardziej spostrzegawczy zauważą wśród widowni Grażynę Piotrowską-Oliwę, która w TP odpowiedzialna jest za kontakty z regulatorem.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł