DAJ CYNK

Czwórka uruchamia mobilną telewizję - na razie testowo

WitekT

Wydarzenia

Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele czterech operatorów komórkowych przedstawili pierwsze wyniki testów technologii DVB-H (ang. Digital Video Broadcast - Handeld), czyli cyfrowej telewizji mobilnej.

Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele czterech operatorów komórkowych przedstawili pierwsze wyniki testów technologii DVB-H (ang. Digital Video Broadcast - Handeld), czyli cyfrowej telewizji mobilnej.

Na konferencji byli obecni Klaus Hartmann (prezes PTC), Maciej Witucki (prezes TP), Chris Bannister (prezes P4) oraz Adam Glapiński (prezes Polkomtela).

Nie ma już czystej telefonii stacjonarnej, telefonii komórkowej czy Internetu. Technologia i media zaczynają się mieszać, zaczyna występować zapotrzebowanie na dostarczanie tego wszystkiego razem. Chcemy to robić biorąc pod uwagę potrzeby naszych klientów - powiedział Maciej Witucki, który zabrał głos jako pierwszy reprezentując także TP Emitel, firmę posiadającą odpowiednią infrastrukturę do nadawania cyfrowej telewizji, która jest potencjalnym partnerem całego przedsięwzięcia.

Witucki dodał, że technologie są coraz bardziej kosztowne, a marże spadają, do tego dochodzą problemy, najczęściej prawne, związane z inwestycjami. To wszystko spowodowało podjęcie decyzji o współpracy przy budowie infrastruktury nadawczej do DVB-H.

Kilka miesięcy temu temat istniał tylko w mediach, a teraz jest to wdrażane w życie, nawet regulator się tym zainteresował - dodał Witucki.

Ciągle nie znamy kosztów koncesji, ale bardzo pozytywnie odbieramy rolę UKE, który w aktywny sposób podchodzi do problemu organizując konsultacje - powiedział Klaus Hartmann.

Hartmann dodał, że każdy z operatorów zainwestuje po około kilkanaście milionów złotych, a budowa infrastruktury powinna się zacząć jeszcze w tym roku. Jego zdaniem, do końca 2009 roku można oczekiwać 100 tys. odbiorców usługi.

O ile nie wiadomo, czy na mecze Euro 2012 dojedziemy autostradami, to mecze na pewno będziemy oglądać w komórce. Era mobilnej telewizji nadchodzi - dodał Hartmann.

To nie laboratorium, to warunki użytkowania. Od kilku lat mamy już w komórkach streaming, ale DVB-H jest technologią bardziej przyjazną użytkownikom. Bardzo się cieszę, że Polska może stać się europejskim liderem jeżeli chodzi o mobilną telewizję - powiedział Chris Bannister.

To nie jest rodzaj zmowy monopolistycznej, że siedzą tu wszyscy szefowie operatorów. Konkurencja zmienia swój charakter - tu będziemy walczyć na ofertę, rodzaj interaktywności czy sposób płatności - powiedział Glapiński.

Glapiński nie ukrywał, że Polkomtel chce na tym zarabiać, choć przyszłość wcale nie jest jasna. Powiedział, że być może będzie się opłacało kierowanej przez niego firmie rozpocząć produkcję treści. Tego nie da się określić w atrakcyjnym terminie bez klarownej polityki regulacyjnej. Jak powiedział, tu chodzi o okres wyłączności i sprawę wirtualnych dostawców, którzy by mieli dostęp do tej infrastruktury.

Na konferencji padło także kilka ciekawych liczb, prezentowanych przez szefów strategii czterech operatorów. Według badań, ponad połowa dotychczasowych użytkowników w Europie ogląda mobilną telewizję w domu, 30% w drodze i tyle samo w pracy. 70% użytkowników ogląda telewizję kilka razy w tygodniu, a średnia długość sesji trwa od 15 do 30 minut. Najpopularniejsza tematyka to sport, informacje i treści dla dorosłych.



Aktualne testy opierają się o jeden nadajnik umieszczony na Pałacu Kultury. Pokrywa on swoim zasięgiem całkiem spory kawałek Warszawy - od północnej części Bielan aż po południowy Ursynów. Same testy odbywają się praktycznie bez kosztów, bo nadawcy zgodzili się udostępnić treści za darmo.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł